Images

ANKARA ASFALT

            ANKARA ASFALT , yüzyıllardır kullanılan asfaltı teknoloji ile birleştirerek günümüz ihtiyaçlarına göre en verimli şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Geçmiş yüzyıllarda harç olarak kullanılan asfalt, günümüzde yol inşaatlarında ve çeşitli saha alanlarında kullanım alanı bulmuştur.

            Asfalt, mineral agrega ile bitümlü bağlayıcının karışımına verilen isimdir. Kimyasal bileşimler asfaltın kalitesini etkilemektedir.  Doğal yataklardan ya da damıtılmış petrolden elde edilen asfalt, petrol kaynaklı bir üründür.          

            Asfalt, kullanım alanı doğrultusunda birçok işlemden geçirilmelidir. Asfaltın imalat sürecinden serim aşamasının sonuna kadar kontrolden geçirilmesi oldukça önemlidir.  Yol, otopark, garaj, site, bahçe, fabrika sahaları, yürüyüş yolları, tenis kortları ve basket sahalarında asfalt kullanılmaktadır.  

            Yüksek verimi uzun süreli kullanım ile buluşturan asfaltın maliyeti muadili olan diğer malzemelere oranla oldukça düşüktür. Ekonomik oluşunun yanı sıra asfalt, birkaç saat içinde dahi yapılabilmektedir. Sağlam üst yapılar oluşturarak daha az bakım gerektiren alanlara sahip olunabilmektedir. Zeminin hazırlanması ile başlayan kaplama süreci asfaltın serilmesi ile devam etmektedir. Asfaltın kalınlığının sabit tutulması bu aşamada oldukça önemlidir. Asfaltın serim aşaması bittikten sonra sıkıştırma aşamasına geçilmekte ve bu aşamanın bitmesi ile alan kullanıma açılmaktadır.

            Asfalt, geri dönüştürülebilir malzemelerden oluşmaktadır. Kaplamalar, ihtiyaç doğrultusunda sonradan büyütülebilir, kalınlaştırılabilir. Bu özelliği ile ihtiyaca tam hizmet vermektedir. Yol, saha işaretlerini öne çıkaran asfalt sayesinde işaretler için yüksek bütçeler ayırmaya gerek kalmamaktadır.

            Ankara sıcak asfalt firmaları ihtiyaçlar doğrultusunda beklentilere ve gereklere uygun seçenekler ile sıcak asfalt veya soğuk asfalt arasında tercih yapılmasını sağlayacaktır.

            Asfalt firmaları site içi yollar, fabrika sahaları, açık ve kapalı otoparklar, spor alanları, depo alanları ve mümkün olan tüm alanlarda asfaltlama işlemi yapabilmektedir. Ankara asfalt firmaları, zemin tipinin tespiti ile söz konusu zemin özelliklerine uygun karışımların yapılarak dayanıklı eserler ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır.

            Malzemenin zemine uygunluğu, muhafazası, uygun hava koşullarında asfaltlama işleminin gerçekleştirilmesi Ankara asfalt çalışmasında diğer adımlar kadar önemlidir.

            Geri dönüşümlü bir malzeme olan asfalt ile asfalt kırığı ile otopark, fabrika sahası, lojistik merkezi zemini gibi zeminlerin kaplamaları yapılmaktadır. Kaldırılmış asfalt zeminlerin serime uygun boyutlarda kırılarak kaldırılan asfaltın tekrar kullanıma uygun hale getirilmesi ile ortaya çıkan malzeme asfalt kırığıdır. Asfalt kırığı, dönüştürülen asfaltın tekrar kullanımını amaçlamaktadır. Asfalt kırığı, düşük bütçe ve üst düzey dayanıklılık sağlamaktadır.

            Doğal etkenler, hava şartları, aşınma nedeniyle zarar gören asfaltı kaldırıp tekrar serim yapmaya her zaman gerek yoktur. Asfalt yama firmaları, hasar gören asfalt zeminlerde gerekli onarımı yapmaktadır. Yama, asfaltın ilk günkü kadar güçlü olmasını sağlamaktadır. Her mevsim ve her zeminde uygulanan asfalt yaması ekonomik ve pratiktir. Çukurlar yahut diğer aşınmalar nedeniyle ortaya çıkabilecek zararları çok kısa bir sürede bertaraf edebilmektedir.

            Taşıma gücünü uzun süre kaybetmeyen asfalt (asphalt) rakipsiz bir malzemedir.