Images

Ankara Asfalt Nasıl Yapılır?

Ankara asfalt Nasıl Yapılır?

Ankara asfalt nasıl yapılır? diye soruyor ve bu konuda profesyonel bir şekilde bilgi almak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Göçmen Asfalt Yol olarak sizler için hazırladığımız bu yazı ile Ankara asfalt nasıl yapılmakta sorusuna cevap bulabilirsiniz. Şimdi gelin Göçmen Asfalt olarak asfaltı nasıl hazırladığımızı hep birlikte inceleyelim.

Asfalt Yapım Aşamaları;

Asfalt yapım aşamaları genel olarak aşağıdaki gibidir.

Asfaltı Karıştırma

Asfalt üretim sürecinde yer alan birkaç adım vardır. Ham petrol veya petrol, yağın çeşitli bileşenlerini, biri asfalt olan çeşitli yan ürünlere ayıran bir damıtma işleminden geçirilmekte. Asfalt, temel haliyle sadece petrol arıtma işleminden arta kalan ağır tortulardır.

Damıtma

Asfalt arıtma işlemi, ilk damıtma için ham petrolün hızla ısıtılmasıyla başlamakta. Ham petrol, ısıtıldıktan sonra, daha uçucu ve daha hafif ağırlıklı bileşenlerin, fraksiyonlar olarak adlandırılan, bir dizi yoğunlaştırma ve soğutma mekanizması ile uzaklaştırıldığı bir damıtma kabına taşınır.

Geri Kesme

Ankara özel asfalt firmaları asfalt kesme olarak bilinen düşük sıcaklıkta saf asfalttan daha yumuşak olan bir ürün üreten uçucu bir madde ile karıştırılmaktadır. Harmanlanan asfalt, örneğin asfaltlama veya inşaatta kullanıldığında olduğu gibi; ısıya veya havaya maruz kaldığında, uçucu elementler buharlaşarak sadece katı asfaltı bırakır. Kesici maddenin buharlaşma hızı, asfaltın kürlenme hızını belirler.

Emülsiyonlaştırma

Asfalt ayrıca , agrega ile karıştırılması , borulardan pompalanması veya püskürtmeli uygulamalarda kullanılması daha kolay bir ürün oluşturmak için emülsifiye edilebilmekte . Emülsifikasyon sırasında asfalt, beş mikrondan daha küçük kürecikler halinde öğütülmekte ve su ile karıştırılmaktadır. Daha sonra asfaltın ve suyun ayrılma kapasitesini azaltmak için emülsifiye edici ajan eklenmekte.

Toz Haline Getirme

Sertleştirilen asfalt bazen ezilerek toz haline getirilmekte. Asfalt toz haline getirilmekte ve daha sonra; tek tip boyutlu granüller üretimi için bir dizi elekten geçirilmekte. Güçlendirilen asfalt, kaldırım yapımı için genellikle yağ ve agrega ile karıştırılmakta. Toz, agrega ve yağı yavaşça birleştirmek için ısı ve basınç çalışması; karışımı çimento benzeri bir kıvama getirmek için sertleştirir.

Siz de asfalt yapımı ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz.