Images

Ankara Asfalt Tenis Kortu

Ankara asfalt sektöründe güven ve kalitenin simgesi haline gelen Göçmen Asfalt Yol başarıyla tamamladığı yüzlerce spor sahası, tenis kortu asfalt serimi ve asfalt oyun alanlarıyla Ankara asfalt sektöründe 20 yıllık kendisinden başarıyla söz ettirmektedir.

Tenis Nedir Nasıl Oynanır

Tenis olimpik bir spordur ve tek başına veya iki kişilik takımlar halinde oynanabilir. Tenisçi, topu rakibinin yarı sahasına geçmeye çalışır ve rakibinin topa temas etmemesini sağlamak için özel yapılmış lastik pedli tenis topuna raket ile vurur. Tenisin eşsiz kurallarında, en çok puana sahip olan taraf oyunun sonunda kazanan olur. 1800’lü yılların sonlarından beri tenis oynanmasına rağmen, 1 Mart 1913’te Uluslararası Tenis Federasyonu’nun kurulmasıyla tenisin kurumsallaşması ivme kazanmıştır. Merkez 1953 yılında kurulmuş olup, Londra Tenis Türkiye Federasyonu üyesidir.

Tenis Kortu Ölçüleri Nedir

Ankara asfalt tenis kortu
Ankara asfalt tenis kortu

Bir tenis kortu için gerekli olan standart arazi alanı 18 x 36 metredir. Çiftler dikkate alınmazsa 18 metrelik kortun genişliği 15 metreye kadar düşürülebilir. Ancak hizmet selamlamada sorunlara neden oldu. Ev, tarla veya oyun oynamıyorsanız bu metrelerden daha kısa alanlarda (en az 15×30) kullanabilirsiniz. Aslında, çocukların mini tenis kortu mevcut alanlara göre değerlendirilir. Mahkemede mahkeme için ayrılan kısım mimari üzerinde planlanmış olsa da, sabah ve akşam (ilkbahar ve sonbahar arasında) kortun oyun yönünde parlamaması gerektiği unutulmamalıdır.

Tenis kortu zemin tipi

Seçim yapabileceğiniz 4 farklı kat vardır.

Bunu size kısa bir açıklama ile açıklayayım. Kapsamlı tenis kortu Suni çim genellikle tenis kortu asfalt serimi ile gerçekleşir.

Toprak tenis kortu

  • Kırmızı kil sahası ise toprakla kaplı ve taş parçacıklarından oluşan kırmızı kilden yapılmıştır.

Çim tenis kortu

  • Çim sahalar bakımı ve yapımı en zor olanlardır ve pahalıdırlar.

Sert tenis kortu

  • Öte yandan, sert mahkemeler belediye tarafından önerilen asfalt kaplı mahkemelerdir. Oyunun düzgünlüğü ve kalitesi, önerilen zeminin düzgünlüğüne bağlıdır.

Hem ekonomiktir hem de bu oyun için en uygun platformdur.

Tenis Kortu Asfalt Serimi

Hazırlanan asfalt karışımı, asfalt fabrikasından yalıtımlı kamyonlarla kaplı bir kaldırıma taşınır. Karışımın işlenebilmesi için zeminin belirli bir sıcaklıkta olması gerektiğinden nakliye mesafeleri sınırlı olabilir. Taşınan asfalt karışımı kamyondan finishere boşaltılır. Finisher haznesindeki karışım, arka burgu ile Ankara asfalt Tenis Kortu ve makinenin tüm genişliği boyunca dağıtılır. Finisher malzemeyi tenis kortuna yayar ve finişer ileriye doğru hareket ettiğinde, tabla, döşemeyi belirtilen kalınlığa ayarlar. Bu işlemler sırasında asfalt soğuduğunda ve çabuk sertleştiğinde, uygun yoğunluk ve düzgün yol tabakası elde etmek için karışımın serilmesinden hemen sonra merdaneler ile sıkıştırılması gerekir. Ankara asfalt Tenis Kortu serimi bitmiş olur ardından özel karışım renkli asfalt boyası ile istenilen renge boyanıp teslim edilir.

Tenis Kortunda Kullanılabilecek Asfalt Türü

Taş Mastik Asfalt İle İlgili Konular Taş Mastik Asfalt (TMA – Stone Mastic Asphalt / SMA) yüksek trafik hacmi beklenen yollarda (otoyol v.b.), ya da ağır trafik yükü beklenen diğer yerlerde, giderek sıklıkla tasarımcılar tarafından kullanılan bir karışım çeşididir. TMA duraylı, tekerlek izinde oturmalara dirençli (rut resistant) olup, agrega tanelerinin birbirine kontağı ile bir iskelet oluşturması yükleri taşımaktadır ve genellikle dayanım için 3/8 inç (9.5 mm) ile ½ inç (12.5 mm) arasında nominal maksimum agrega boyutuna duraylılık için ise yüksek miktarda bitüm içeriğine (sıklıkla modifiye bitüm) sahiptir. Yüksek sıcaklıklarda, karışımdan bitümün süzülmesini engellemek için bu karışımlara mineral filler ve elyaf ilavesi yapılır. TMA karışımlarının hava içeriği genellikle yoğun gradasyonlu karışımlar ile benzerdir. Yüksek dayanım ve duraylılıklarına ilaveten TMA yüzeyleri daha sessiz olup, su sıçratma miktarları da yoğun gradasyonlu karışımlara göre daha azdır.

Ücretsiz keşif için İletişime geçebilirsiniz.