Images

Ankara Asfalt Ücreti

Ankara asfalt ücreti yol yapımından havaalanı pisti yapımına; izolasyon uygulamalarından çatı işlerine kadar hemen her alanda üst yapı malzemesi olarak kullanılan asfalt; esas itibariyle petrolün rafine edilmesinden arta kalan bir yan ürün niteliğindedir. Söz konusu yan ürünün; küçük sert mineraller, taş parçaları, kum gibi maddeler ile karıştırılmasıyla asfalt karışımı elde edilmektedir. Yapılacak işin niteliğine ve yolun yapısına göre asfalt karışımının içerisindeki diğer maddelerin oranları ve büyüklükleri değişiklik göstermektedir.

Asfalt ücreti petrol bazlı bir ürün olduğu için petrol kuruna göre değişmektedir. Güncel fiyatlar için tıklayın

Asfalt kullanılarak yapılan işler zaman içerisinde günden güne artış göstermiş; özellikler büyük kentlerde ve gelişmekte olan bölgelerde yol yapımı, havaalanı yapımı gibi işler asfalt karışı kullanılarak yapılmaktadır. Ankara asfalt ücreti bakımından; hem ülkenin başkenti hem de oldukça büyük bir kent olması nedeniyle oldukça geniş bir iş alanına sahiptir. Kimi bölgelerde idare tarafından yollar yapılmakta; onarılmakta, kimi bölgelerde farklı bir iş için kullanılmakta olan asfalt karışımı, Ankara asfalt ücreti yönünden oldukça yaygındır.

Ankara asfalt nedir

            Asfalt, durağan yapıya sahip, dayanıklı, akışkan halden yarı katı ve katı hale kadar farklı hallerde bulunabilen; koyu kahverenginden siyaha kadar renk bakımından değişiklik gösteren bir karışımdır. Söz konusu karışım; havaalanı pistlerinin yapımında, yolların kaplanmasında, çatıların izolasyon uygulamalarında, suya ilişkin yapılarda su geçirmezliği sağlamak adına; dolayısıyla oldukça geniş bir iş ve yapı alanında kullanılmaktadır. Petrol kökenli bir yan ürün olan asfalt karışımının, sahip olduğu yapışkan özelliği ile birlikte; akü üretiminde, boya sanayinde, kil tuğlaların yapıştırılmasında ve su kanallarının kaplanması gibi işlerde de kullanıldığı görülmektedir.            

Yeni ve bugünün üst yapı malzemesi olarak görülüyor olsa da asfalt; esas itibariyle en eski yol ve yapı malzeme grupları arasında yer almaktadır. Gelişen teknoloji, asfalt uygulamalarında da etkisini göstermiş ve asfalt; yenilenen fonksiyonları ile birlikte günümüzde en çok kullanılmakta olan yer kaplama malzemesi konumuna gelmiştir. Avrupa’da bulunan yolların; yüzde 72’si, Amerika’dakilerin yüzde 94’ü, Türkiye’deki yolların ise yüzde 100’e yakını soğuk asfalt ya da sıcak asfalt ile kaplanmaktadır. Asfaltın yaygın olarak tercih edilme sebepleri olarak; bakım gerektirmemesi, ekonomik olması, uzun ömürlü bir zemin kaplama sistemi olması gösterilebilmektedir. Bu anlamda özellikle büyük kentler olarak  İzmir, İstanbul, Ankara asfalt ücreti bakımından oldukça zengin bir pazara sahiptir.

Ankara Asfalt Yol