Ankara Asfalt Yama İşleri

Ankara asfalt yama işleri

Ankara asfalt yama işeri öncü firması Göçmen Asfalt Yol kaliteden taviz veremeden Ankara asfalt işleri sektöründe faaliyet göstermektedir.

 Asfalt yama inşaatında öncelikli olarak çalışanların güvenliği için emniyet tedbirleri sağlanmalıdır.  Bu amaçla düşey işaretleme, uyarıcı levha ve bayrakçılar ile yama yapılacak güzergahta gerekli güvenlik tedbirleri alınmalıdır. Yama yapılacak alan ip ve sprey boya yardımıyla dikdörtgen şekilde işaretlenir.  Bu çizgiler referans alınarak kaplama tam derinlikte olacak şekilde kesilir. Kesme işlemi için disk testere veya asfalt kazıcı makineler kullanılabilir. 

Ankara asfalt yama işleri nasıl yapılır?

Kaplama kazılarak bir kamyona boşaltılır.  Asfalt altında yer alan taşıma gücü düşük dolgu malzemesini verile sıkıldığında genellikle kartopu şeklini aldığı görülür. Kenarların olabildiğince dik ve muntazam bir şekilde çıkarılması önemlidir. Tırmık ve kürekler yardımıyla tüm serbest malzeme temizlenir ve kaplama kalınlığı ölçülerek kaydedilir. Temel tabakası üzerinde uygun bir iş makinesi kestirilerek olası defleksiyonlar gözlemlenebilir. 

Bu sayede zayıf zemin olabilecek potansiyel bölgeler belirlenip gerekli iyileştirmeler yapılır. Asfalt yama alt katmanında tip C sınıfı kareler temel kullanılmalı ve maksimum dane boyutu 25 milimetre olan bu karışımı cbr değeri minimum %100 olmalıdır.

Granüller temel Segregasyona mahal vermeyecek şekilde optimum rutubetin de yama yapılacak alan içerisine yayılır. Serilen malzeme tandem silindirler ile sıkıştırılır. Silindiraj esnasında yorulma veya ayrışmaya izin verilmez.  Nükleer kaynaklı nem ve yoğunluk ölçer cihazı belirlenen sıkışma değeri en az yüzde 98 olmalıdır. Kaplama kenar yüzeyleri uygun kapasitedeki hava kompresörleri ile temizlenir. Temizlenen yüzeylere 60 santigrat derecedeki çevresi bir tip emisyon yapıştırıcı olarak tatbik edilir. Yama yapımı genel olarak 1 Nisan ile 30 Kasım tarihleri arasında yapılmalıdır.

Ankara asfalt yama yapan firmaları

Ankara asfalt yama işleri serme sıcaklığı karışım dizaynından kaplama kalınlığına ve hava sıcaklığına bağlı olarak 135 ila 150 santigrat derece arasında değişebilmektedir.  Bitüm muhtevası ve tane boyut dağılımının tespiti için günlük üretimden numune alınmalıdır. Hava sıcaklığı gölgede ve herhangi bir sorun yasadan uzakta 5 santigrat derecenin altına düşmeye başladığında yağmur veya kar yağıyorken yol üzerinde su, buz veya kar varsa yama imalatı yapılmamalıdır. Silindiraja başlandığında karışımın sıcaklığı 130 santigrat derecenin altında olmamalı ve 80 santigrat için altına düşmeden sıkıştırma işlemi bitirilmelidir.  Derz bölgelerine su ve yabancı maddelerin nüfuz etmesini önlemek amacı ile sıcak uygulanan yalıtım malzemesi tatbik edilir.  Bu malzeme ortam sıcaklığında akmayacak ve tek elle yapışmayacak şekilde esneklik özelliğine sahip olmalı ayrıca her iklim koşulunda durabilir olmalıdır.  Serme ve sıkıştırma süresince yolun serme yapılan şeridi trafiğe kapalı tutulmalı ve son silindirajdan sonra asfalt sıcaklığı, çevre sıcaklığına erişinceye kadar üzerinden trafik geçirilmemelidir.

 Ankara asfalt yama işleri sektöründe bizden fiyat almadan serim yapmanızı önermiyoruz kaliteyi uygun fiyata güvenle alabilmek için bize ulaşın.

Bir cevap yazın