Images

Ankara Büyükşehir Asfalt

Ankara büyükşehir asfalt rafinasyon işlemi sırasında ham petrolden ayrılan hidrokarbonların karışımından oluşmaktadır. Asfaltın bileşimi ham petrolün kaynağına ve kullanılan rafine işlemine bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak Ankara büyükşehir asfalt dört ana bileşenden oluşmaktadır. Bunlar satüratlar, aromatikler, reçineler ve asfaltenlerdir.

Asfaltın fiziksel özellikleri sıcaklığına bağlı olarak değişmektedir. Oda sıcaklığındaki asfalt katı bir malzemedir. Ancak sıcaklığı arttıkça daha sıvı hale gelmektedir. Bu özelliği asfaltı yol kaplaması için ideal bir malzeme haline getirmektedir. Çünkü kolayca dökülebilmekte ve yerine göre şekillendirilebilmektedir. Asfalt ayrıca suya ve kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdır. Dolayısıyla zorlu ortamlarda kullanım için dayanıklı bir malzemedir.

Ankara Büyükşehir Asfalt Malzemesinin Kullanım Alanları

Ankara büyükşehir asfalt malzemesinin birincil kullanım alanı yol yapımıdır. Asfalt dayanıklılığı ve yoğun trafiğe dayanma kabiliyeti nedeniyle otopark ve araba yollarını kaplamak için kullanılmaktadır. Ayrıca uçaklardan kaynaklanan hasara karşı koyma kabiliyeti nedeniyle havaalanı pistlerinin ve taksi yollarının yapımında da tercih edilmektedir.

Asfalt malzemesi yol yapımının yanı sıra çatı kaplama malzemelerinde de kullanılmaktadır. Asfalt ayrıca temel, çatı ve bodrum için su yalıtım malzemelerinde de tercih edilmektedir. Bu malzeme asfalt ve agrega (çakıl, kum ya da kırma taş gibi) karışımı olan asfalt betonu üretiminde de kullanılmaktadır. Asfalt betonu, dayanıklılığı ve yoğun trafiğe dayanma kabiliyeti nedeniyle yol, kaldırım ve bisiklet yollarını döşemek için kullanılmaktadır.

Asfalt Malzemesinin Çevresel Etkileri

Ankara asfalt üretimi ve kullanımının çevresel etkilerini azaltmaya yönelik bazı çabalar mevcuttur. Örnek olarak verilecek olursa bazı firmalar yeni asfalt üretiminde geri dönüştürülen asfalt kaplama (RAP) kullanmaktadır. RAP eski asfalt kaplamanın öğütülmesi ve yeni asfalt üretiminde kullanılması işlemiyle birlikte oluşturulmaktadır. Bu yeni agrega ihtiyacını azaltmaktadır. Bunun yanı sıra enerji ve kaynak tasarrufunu da sağlamaktadır.

Bu kapsamda Ankara büyükşehir asfalt yol yapımından çatı kaplama malzemelerine kadar çeşitli uygulamalarda kullanılan çok yönlü bir malzemedir. Asfalt yoğun trafiğe ve zorlu ortamlara dayanabilmektedir. Ayrıca dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Bununla birlikte asfalt konusunda karbon ayak izini azaltmak için çaba sarf edilmektedir.