Asfalt Boyası Nedir?

Asfalt Boyası Nedir?

Asfalt boyası, asfalt yüzeylerin renginin değiştirilmesi için kullanılan bir boyadır. Bu boya asfalt yüzeylerinin güneşte aşınmasını ya da hızlı bir şekilde kirlenmesini önlemektedir. Böylelikle yolun daha uzun bir süre boyunca güzel bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Asfalt boya aynı zamanda yol işaretlerinin ya da özel bölgelerin vurgulanması için de kullanılmaktadır. Bu doğrultuda asfalt boya genellikle su ya da solvent bazlı olmaktadır.

Asfalt Boyası Fiyatları

Asfalt boyası fiyatları uygulamanın yapılacağı alanın büyüklüğü, boyanın kalitesi ve boya ihtiyacının ne kadar olduğu gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fiyatlar bunun yanı sıra boya markası ve uygulanacak bölgenin yerleşim alanına göre de farklılık gösterebilmektedir. Örnek olarak şehir merkezinde yapılacak bir asfalt boya işlemi, kırsal alanda yapılacak bir işlemden daha pahalı olabilmektedir. Bu noktada önemli olan kaliteli bir ürün ve uygulama için yeterli malzeme miktarının sağlanmasıdır. Bu kapsamda asfalt boyası fiyatlarını tam olarak öğrenmek için ise yetkili firmalara başvurulmalıdır.

Asfalt Boyasının Yapım Aşamaları

Asfalt boyasının yapım aşamaları oldukça detaylıdır. Bu doğrultuda Asfalt boyasının yapım aşamaları şu şekildedir:

Temizlik: Öncelikli olarak çalışma yapılacak alanının temizlenmesi gerekmektedir. Bu adım özellikle de bir önceki boya katmanlarının kaldırılması için gereklidir.

Onarım: Boya yapılacak alanın zemini hasarlı olduğu takdirde onarım yapılması gerekmektedir. Bu adım çatlakların ya da çukurların doldurulması için gereklidir.

Kimyasal Temizleme: Eğer zemin çok kirli ise kimyasal temizleme yapılmalıdır. Bu adım özellikle lekelerin ya da yağın kaldırılması için gereklidir.

Primer Uygulaması: Primer zeminin daha iyi tutuş yapmasını sağlamaktadır. Bu adımda zeminin kuru ve temiz olması gerekmektedir.

Boya Uygulaması: Asfalt boyası fırça, rulo ya da makine aracılığıyla uygulanmaktadır. Bu boya özellikle iki ya da daha fazla katman halinde uygulanmaktadır.

Boyalı Alanın Kuruması: Boyalı alanın kuruması için yeterli sürenin tanınması gerekmektedir. Bu adım özellikle boyanın kuruması için gereklidir.

Açık ya da Kapalı Trafik İçin Hazırlık: Boyalı alan açık ya da kapalı trafik için hazır hale getirilmelidir. Bu adım asfalt boyası için tam anlamıyla kurumasında gereklidir.