Images

Asfalt Kaç Derecede Yapılır?

Asfalt malzemesi inşaat sektöründe, özellikle de yollarda ve kaldırımlarda yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Oda sıcaklığında sertleşerek katı hale gelen yapışkan, siyah ve oldukça viskoz bir sıvıdır. Bununla birlikte asfalt üretmek için istenen kıvamı ve özellikleri elde etmek üzere belirli bir sıcaklık aralığına kadar ısıtılması gerekmektedir.

Asfalt Yapım Süreci

Asfalt yapım süreci kum, çakıl ve kırma taş gibi çeşitli agregaların siyah, yapışkan ve oldukça viskoz bir hidrokarbon madde olan bitüm ile karıştırılmasını kapsamaktadır. Bu karışım yollara ve diğer yüzeylere uygulanabilmektedir. Karışım kalın, homojen bir sıvı üretmek için ısıtılmakta ve karıştırılmaktadır.

Asfaltın yapıldığı sıcaklık üretilen asfaltın türüne, kullanım amacına ve özel üretim sürecine göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak bakıldığı zaman asfaltın yapımı için sıcaklık aralığı 150°C ila 190°C (302°F ila 374°F) arasında olmaktadır.

Sıcaklık aralığı kullanılan bitümün türüne, agregaların türüne ve boyutuna, üretim sürecine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin yol yapımında kullanılan en yaygın asfalt türü olan sıcak karışım asfaltın üretimi şöyledir. Bitümün 150°C ila 170°C (302°F ila 338°F) ısıtılmasını gerektirmektedir. Agregaların ise 160°C ila 180°C (320°F ila 356°F) sıcaklık aralığında ısıtılmasını gerektirmektedir.

Öte yandan bakıldığında üretim sıcaklığını düşürmek için katkı maddeleri kullanan nispeten yeni bir teknoloji vardır. Bu teknoloji ılık karışım asfalttır ve üretimi farklıdır. Ilık karışım asfalt bitümün 120°C ila 140°C (248°F ila 284°F) sıcaklık aralığında ısıtılmasını gerektirmektedir. Agregaların ise 130°C ila 150°C (266°F ila 302°F) sıcaklık aralığında ısıtılmasını gerektirmektedir.

Ortam sıcaklığında uygulanabilen bitüm emülsiyonu ve agrega karışımı olan soğuk karışım asfaltın üretimi ise ısıtma gerektirmemektedir. Dolayısıyla bunun yerine bitüm emülsiyonu basitçe oda sıcaklığında agregalar ile karıştırılmaktadır.

Bunların sonucunda asfaltın yapıldığı sıcaklık üretilen asfaltın türüne, kullanım amacına ve özel üretim sürecine bağlıdır. Asfaltın yapımı için sıcaklık aralığı tipik olarak sıcak karışım asfalt için 150°C ila 190°C (302°F ila 374°F) şeklinde olmaktadır. Ilık karışım asfaltlar için ise 120°C ila 140°C (248°F ila 284°F) arasındadır. Soğuk karışım asfalt için ise ısıtma gerekmemektedir.