Asfalt Nasıl Yapılıyor?

Asfalt-nasıl-yapılıyor

Asfalt Nasıl Yapılıyor?

Asfalt aslında petrol rafine ürünlerinin ayrıştırılması sonrası çıkan bir yan üründür. Bu ürünü ne yönde değerlendirelim diye düşünen uzmanlar bu petrol yan ürününü yol yapımında kullanmaya karar verirler. Asfaltın yapıştırıcı özelliği olan bir petrol ürünü olduğu için kırılmış, ufaltılmış yani mıcır adı verilen taşlarla birleştirilerek asfalt yol yapımında kullanılmaya başlanmıştır.  Bu mıcır taşlarına daha farklı mineralli taşlar eklenerek yol kaplama asfaltı hazırlanmış olur.

Asfalt yapımı; hafif presli bir makine yardımı ile yola yeterli miktarda hazırlanan asfalt sıcak bir şekilde dökülür.  Daha sonra ağır pres yardımı ile yere iyice oturması sağlanır.  Ankara asfalt firmaları bu konuda en iyi pres makine sistemine sahiptir.  Sıcak bir şekilde dökülen asfalt karışım hava durumuna göre kurumaya bırakılır.

Asfalt Dizayn Nasıl Yapılır?

Asfalt dizaynı yapılırken değişik karışım oranı kullanılır. Bu karışım oranları asfalt dökülecek yerin özelliğine göre belirlenir. Bir üst yapı malzemesi olan asfalt, mineral iri ve ince agrega ile yapışkan özelliğe sahip bitümlü bağlayıcı özellikli bir karışımdan oluşur. Bitüm bağlayıcı denilen yapışkan içeriğin oranı ise %3 ve %7 olarak değişkenlik gösterir.

Asfalt dizayn karışımları değişiklik gösterir. Örnek verecek olursak %40 taş tozu, %15 1 no mıcır, %15 2 no mıcır, %30 4 no mıcır ve 39,5 kg/ton bitüm olarak yapılan karşım asfalt olarak hazırlanır.  Daha önce de belirtildiği gibi asfalt dökülecek yolun özelliğine göre bu dizaynlar belirlenir.

Asfalt Nasıl Yapılır Videolu Anlatım

Asfalt nasıl yapılır videolu anlatımımızla https://www.youtube.com/watch?v=_DhCkA_yZrw daha detaylı olarak inceleme fırsatı bulabilirsiniz.  Asfalt karışımı belirli oranlarda karışım yapılarak hazırlanır. Daha öncede belirtildiği üzere asfalt yapılacak yerin zemin yapısına uygun olarak hazırlanan karışım videoda görüldüğü gibi kepçe yardımı ile dökülür ve üzerinden zemine yapışması için silindir tarzı bir makine ile üzerinden geçilir.

Burada önemli olan zemine tam oturması ve asfalt kalınlığının çok iyi ayarlanması gerekir. Videoda gördüğünüz gibi bazı yerlerde asfalt daha yüksek görünebilir. Bu fark edildiği zaman silindir yardımı ile hemen düzeltilmesi gerekir. Sıcak olarak döküldüğü için hemen şekil alır ve düzelir. Ankara asfalt firmaları bu videoda da görüldüğü gibi işinde son derece titiz ve dikkatli çalışırlar.