Asfalt Üretimi Nasıl Yapılır?

Asfalt Üretimi Nasıl Yapılır

Asfalt Üretimi Nasıl Yapılır?

Asfalt; ham petrolün doğal bir şekilde çökmesiyle ya da rafinerilerde damıtılması ile el edilen hidrokarbonlu bir bileşimidir. Rengi genelde siyah ya da koyu kahve olan bu bileşim yarı katı yarı sıvı halde bulunur. Asfalt maddesi kullanım amaçlarına ve kullanılacak alanın fiziksel özelliklerine göre farklı sınıflarda üretilirler.

Asfalt üretim tesisleri agrega üretim tesislerine uyum sağlayarak üretim yapabildiği gibi, dışarıdan agrega temin ederek farklı metot ve tekniklerle de üretim sağlayabilir.  Asfalt yol karışımda kullanılan agregalar yapılacak yerin duruma göre seçilen sert minerallerden oluşur. Örnek verecek olursak kırma taş, çakıl ve kum gibi doğal kaynaklı mineraller kullanılır. Asfalt sıcak ve soğuk olarak üretebilmektedir. Genelde sıcak asfalt daha sık kullanılır.

Asfalt Türleri Nelerdir?

Ankara asfalt firmaları incelendiğinde pek çok asfalt türü kullanıldığı görülmektedir. Asfalt çeşitleri kullanıldıkları alanlara göre belirlenir.  Kısaca asfalt türlerinden bahsedelim.

Mastik Asfalt denilen bu asfalt türünün köprü yapımlarında kullanılması uygundur. Beton ve çelik yüzeyler üzerine denk gelen esnek kaplamlarda mastik asfalt malzemeleri kullanılır. Mastik asfalt beton yüzeylerde yalıtım için kullanılır.

Diğer bir asfalt çeşidi stonmastik asfalt çeşididir. Bu tür daha çok yollarda araçların ağırlığından oluşan çökmelerin önlenmesi için yapılmıştır. Yolların daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Renkli asfaltlar ise yolarda güvenlik ve dekoratif amaçla kullanılır. Bütün alanlarda kullanılır. Parklar, kaldırımlar, oyun alanları, okul ve bahçe alanlarında kullanılır. Bu çeşitlerden başka modifiye asfalt yol çatlakları için ve sessiz asfalt ise gürültüyü azaltan asfalt olarak özellikle huzur evi ve hastana gibi alanlarda kullanılır.

Soğuk Asfalt Nedir?

Soğuk asfalt yolların onarımı için yenilikçi bir malzeme olarak yurt dışından ülkemize gelmiştir. Sıcak asfalta göre çok daha kullanışlı ve ekonomik olan soğuk asfalt şekil alma yönünden de avantaj sağlar. Soğuk asfalt bitüm, polimer ve plastikleştirici madde eklenmesi ile asfalt beton karışımı şeklinde üretilir.

Soğuk asfalt kaplamam için çok pahalı ekipmanlara ihtiyaç yoktur. Soğuk asfalt çok dayanıklıdır. Yapıldıktan hemen sonra kullanılabilir. Yolların onarımında çok hızlı bir şekilde kullanılan soğuk asfalt tamir edilen bölgede araçlar tarafından sıkıştırılır ve yolu daha sağlam hale getirir.