Images

Asfalt Yaması Nasıl Yapılır?

Asfalt Yaması Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere yollar yapılan asfaltlar zamanla üzerinden geçen araçların ağırlığından dolayı çökebilir. Bazen de yıllar geçtikçe hava koşulları sonunda asfalt eriyerek yollarda çukurlar oluşturur. Bu çukurlar özellikle araçlar için büyük bir tehlike oluşturur ve yolların onarılması gerekir.

Ankara asfalt bu konuda tüm ekipmanlara sahiptir. Asfaltın yama yapılacak bölgesi öncelikle derz kesme makinesi denen bir alet yardımı ile kesilir. Kesilip, çıkarıldıktan yama yapılacak bölgenin temizliği yapılır ve zemine emisyon işlemi uygulanır.  Daha sonra asfalt yama robotu ile sıcak asfalt dökülerek tesviye işlemi yapılır. Üzerinden asfalt yamam silindiri ile dikkatlice her tarafından sıkıştırma işlemi uygulanır. Silindir işleminin hemen sonrasında derzlere emülsiyon uygulaması yapılır.

Asfalt Serimi Nasıl Yapılır?

Asfalt serimi yapılmadan önce 4 aşamalı bir işlem yapılması gerekir. Bunlar İnce reglaj, süpürme, astar ve yapışma tabakası. İnce reglaj işleminde kabaran yerler ya da derin çatlaklar var ise doldurulup sıkıştırılır. Daha sonra mekanik süpürge ile mekanik süpürme işlemi yapılır. Temel tabakanın üzerine pürüzsüz olması için astar çekilir ve yapıştırma tabakası hazırlanır.

Tüm bu işlemlerden sonra sıcak asfalt karışımları hazırlanır ve kamyonlarla serim yapılacak yere getirilir. Serim yapılacak yere belirlenen kalınlıkta ve eğim belirlenerek finisherler yardımı ile serim yapılır. Yaklaşık 150 derece sıcaklığa sahiptir ve hemen sıcak durumda iken sıkıştırılması gerekir.

Yol Asfalt Çalışması Nasıl Yapılır?

Yol asfalt çalışması yapılması için önce bir yol projesi hazırlamalıdır.  Bu aşamadan sonra yol yapımı gelir. Yol projesi için güzergâhın etüdü yapılır. Yol güzergâhı konusunda bir harita çıkarılır. Boyuna ve enine kesitlerin çizimi ve hesaplanması yapılır. Hacim hesapları ve brükner eğrisi ile toprak dağıtımı yapılır ve en son yol maliyeti hesaplanır.

Yol asfalt çalışmasında kullanılan malzemeler son derece dayanıklı olmalıdır.  Yol asfaltı yapılacak yerin zemin etüdü iyice yapılarak ona göre karşım hazırlanmalıdır. Beton ve asfalttan yol imal ederken sağlam bir taşıyıcı katmandan düz ve hassas profilli yol yapısına kadar birbirine geçmiş bir kaplama sistemi üretmek sağlam bir yol imkânı sağlar. Yol yapımında doğru karışım ve asfalt sıkıştırma oldukça önemlidir.