Images

Asfalt Yapım Aşamaları

Asfalt; bitüm ve mineral agrega (kum, çakıl ve taş) gibi malzemelerin karışımından oluşmaktadır. Bitüm ise petrol ürünlerinden elde edilmektedir. Bitüm malzemesi asfaltın yapısını sağlamlaştırma amacıyla kullanılmaktadır. Mineral agrega da asfaltın gücünü ve dayanıklılığını arttırmak için eklenmektedir.

Asfalt yapımı için ilk olarak, mineral agrega malzemeleri uygun bir boyutta kırılmakta ve karıştırılmaktadır. Daha sonrasında ise bitüm malzemesi eklenmekte ve karıştırma işlemi devam etmektedir. Bu karışım karıştırma makinesinde ısıtıldıktan sonra homojen bir kıvama getirilmektedir. Son olarak sıcak asfalt karışımı istenen yerlere dökülmekte ve sıkıca yerleştirilmesi sağlanmaktadır.

Asfaltın dayanıklılığı, uzun ömürlülüğü ve uygun maliyetinden ötürü tercih edilen bir malzemedir. Ayrıca, asfalttan yol yapımı için gerekli olan malzemelerin kolayca elde edilebilirliği de bu malzemenin yaygın olarak kullanılmasını sağlamaktadır.

Asfaltın yapımı, uygun malzemeler kullanıldığı takdirde güvenli ve dayanıklı yollar ve park alanları oluşturmak için idealdir. Fakat yanlış malzeme ya da yanlış yapım teknikleri kullanıldığı takdirde yol veya park alanlarının kısa ömürlü olmasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla asfalt yapımı işlemleri için uzman bir ekip ve güncel tekniklerin kullanılması önem arz etmektedir.

Asfalt Yapım Aşamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Asfalt yapım aşamalarında dikkat edilmesi gerekenler sorusu kapsamında belirli detaylar vardır. Bu kapsamda asfalt yapımında ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

Temel hazırlık aşamasında alt yapının yeterli ve uygun olması konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü alt yapı uygun olmadığı takdirde uygun olması sağlanmalıdır.

Malzeme seçiminde doğru ve kaliteli malzemelerin tercih edilmesi önemlidir. Çünkü kaliteli ve doğru malzeme seçimi yapılmadığında ileriye dönük olarak çeşitli problemler yaşanmaktadır.

Asfaltın uygulandığı sıcaklığın malzemenin özelliklerine ve hava koşullarına uygun olması gerekmektedir. Uygun olmadığı durumlarda zorlu hava koşullarında sorun yaşanabilmektedir.

Asfaltın düzgün ve eşit şekilde uygulanması önemlidir. Bu asfaltın zemininin güvenilir kullanım sunması için önemlidir.

Asfaltın yeterli şekilde soğuması için zaman tanınmış olmalıdır. Asfalt soğumadığı takdirde çeşitli sorunlar oluşmaktadır.

Asfaltın periyodik olarak bakımı ve onarımı yapılması gerekmektedir. Bu faktör güvenlik ve asfaltın uzun ömürlü olabilmesi açısından önemlidir.