Images

Bitüm Nedir?

Bitüm ham petrolün doğal bir bileşeni olan siyah renkli ve yapışkan bir maddedir. Bu madde polisiklik hidrokarbonlar (PAH’lar) ve asfaltenler dâhil olmak üzere yüksek moleküler ağırlıklı bileşiklerden oluşan bir hidrokarbon karışımıdır. Bitüm yolların yapımında ve bakımında, ayrıca çatı kaplama ve su yalıtım malzemelerinde de kullanılmaktadır.

Bu madde doğal haliyle tipik olarak petrol kumu yataklarında bulunmaktadır. Ayrıca kullanılmadan önce işlenmesi gerekmektedir. Petrol kumlarından bitüm çıkarma işlemi petrol kumu madenciliği olarak adlandırılmaktadır. Bu önemli çevresel etkileri olan karmaşık ve enerji yoğunluğu olan bir süreçtir.

Bitüm Ne İşe Yarar?

Bitüm yolların, çatıların ve diğer altyapıların yapımında kullanılan kalın, siyah ve viskoz bir maddedir. Çeşitli hidrokarbonların bir karışımıdır ve öncelikle asfalt betondaki agrega parçacıklarını bir arada tutmak için bağlayıcı olarak kullanılmaktadır. Bitümün ayrıca su geçirmezlik ve yalıtım gibi özellikleri de vardır. Bu özelliği ise bitümü binaların ve diğer yapıların yapımında faydalı kılmaktadır. Ayrıca, çeşitli endüstriyel ve inşaat uygulamalarında dolgu macunu olarak da kullanılabilmektedir.

Bitümün Özellikleri Nelerdir?

Bitümüm özellikleri nelerdir kapsamında pek çok bulunmaktadır. Bu madde yer altında doğal olarak oluşan bir maddedir. Bitümler katı, sıvı ya da gaz halinde bulunabilmektedir. Bitüm ayrıca karbon ve hidrojen gibi elementlerden oluşmaktadır. Bu malzeme yüksek sıcaklıklarda eriyebilmekte ve yüksek basınç altında sıvı hale gelebilmektedir. Bunun yanı sıra asfalt ya da macun gibi yapı malzemeleri için bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Ayrıca enerji üretimi ve taşımacılıkta da kullanılmaktadır.

Bitümün fiyatları ise üretim maliyetleri, arz ve talep dengeleri, ticaret politikaları ve diğer ekonomik faktörler gibi pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bitümün fiyatları genellikle dünya piyasasındaki petrol fiyatlarına bağlı olarak yükselmekte ya da düşmektedir. Bunun yanı sıra bitümün üretim yerleri, teslimat yerleri ve teslimat şekli gibi faktörler de bitümün fiyatlarına etki etmektedir. Bitümün satın alım işlemini gerçekleştirmek için ise genellikle petrol şirketlerinden ya da bitüm üreticilerine başvurulmaktadır. Ayrıca yerel marketler ya da inşaat malzemeleri satan mağazalarda da bitüm ürünleri bulunabilmektedir.