Images

Bitümlü Sıcak Karışım Asfalt (BSK) Nedir?

Bitümlü sıcak karışım asfalt (BSK) nedir sorusu kapsamında pek çok detay bulunmaktadır. BSK üretimi için 145 ila 160 derece sıcaklığında ısıtılan ve kurutulan agrega ile yaklaşık olarak aynı sıcakta ısıtılan viskoz ve sıvı hale getirilen bitüm belirli oranlar dâhilinde plent içerisinde karıştırılmaktadır. Bu karışımın yaklaşık olarak %5’i bitüm ve %95’i agrega olmaktadır. Ancak karışımın içerisinde yer alan bitüm ve agrega oranları karışımın kullanımının sağlanacağı tabaka özelliğine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Karışımın içerisinde kullanılan agrega ise kırma çakıl, kırmataş ya da bunların karışımından oluşmaktadır. Bu kapsamda agreganın şartnamesi içerisinde belirtilen kriterleri sağlaması önemli bir noktadır. Agrega ince, kaba ve mineral filler içerecek biçimde minimum 3 ayrı boyut grubunun belirli oranlar dâhilinde karıştırılması işlemiyle elde edilmektedir. Bu işlem için 50/70, 70/100 ve 40/60 penetrasyına sahip bitümler kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra işlem için modifiye bitümler de kullanılabilmektedir.

Bitümlü Sıcak Karışım Asfalt (BSK) Üretim Tesisleri

Asfalt plentleri asfalt üretim tesisleri şeklinde adlandırılmaktadır. İki tipe sahip harman tipi asfalt plenti vardır. Bunlar mobil ve sabit şeklinde adlandırılmaktadır. Bu kapsamda 3 tipi olan agrega gradasyonlu olarak tasniflenmektedir. Tasnifleme işlemi yapılan agrega ısıtılmaya hazır hale gelmektedir. Ardından agrega reçete oranları dâhilinde ısıtıcı fırınlarda 145 ila 160ºC sıcaklıkta kurutulmakta ve ısıtılmaktadır. Agrega yine 145 ila 160ºC kadar ısıtılmakta olan bitüm karıştırma haznesi içerisinde karıştırılmaktadır. Bu karışımın içerisine taş mastik ve filler gibi katkı malzemeleri eklenmektedir. Her bir karışım işleminin süresinin ise yaklaşık olarak 45 saniye olması gerekmektedir. Bu kapsamda agrega ve bitüm tam anlamıyla örtüşmelidir. Yardımcı malzeme şeklinde kullanılmakta olan ince mineral filler ise agrega ısıtılma işlemi ile kazanılarak ya da dışarıdan ilave edilerek karışımın içine verilmektedir. İnce mineral filler bitümün agrega üzerinde tutunmasına yardımcı olmaktadır. Böylece asfalt plentinde yaklaşık olarak 160 C asfalt üretimi yapılmaktadır.

2023 Bitümlü Asfalt Fiyatları Nedir?

2023 bitümlü asfalt fiyatları için pek çok değişken bulunmaktadır. Bu kapsamda BSK alım işlemi gerçekleştirmek isteyen kişilerin yetkili firmalarla görüşmesi gerekmektedir.