Işıklı Banket Çalışması

Işıklı Banket Çalışması

Işıklı Banket Çalışması   

Banketler yayalar için yürüyecek yol ayrılmayan karayollarında görülmektedir. Bu kısımlar yol için ayrılmamış olup bir çizgi ile yol ve banket birbirinden ayrılmaktadır. Araçların zorunlu durumlarda bu yollardan faydalanabileceği banketler için boyalar bulunmaktadır. Göçmen asfalt yol olarak ışıklı banket çalışması yapmakta ve trafik için birbirinden güvenli hizmetler vermekteyiz. Banketler için yapılan yol çizgileri için bu iş kullanılan özel reçineli boyalar kullanılmaktadır. Yapılacak çalışmanın en faydalı sonuçları vermesi için işlemin yapılacağı yolun özellikleri öncelikle göz önünde bulundurulmaktadır. Daha sonra yolun ihtiyaçlarına göre farklı belirginlikte banket çalışması yapılmaktadır.

Işıklı Banket Çalışması Nasıl Yapılır?

Banket için uygulanan başlıca boya çeşidi soğuk yol boyalarıdır. Işıklı banket çalışması yapılırken uygulanacak boya genellikle klor kauçuktan imal edilmektedir. Akrilik ve su bazlı çeşitleri de olmakla birlikte yol için dayanıklı ya da yenilenme imkânı bulunan kısa ömürlü seçenekler tercih edilebilmektedir. Beyaz ya da sarı renklerde uygulanması ağırlıklı olan bu boya çeşidi banket çalışmaları için püskürtülerek özel ekipmanlar ile uygulanmaktadır. Serme yöntemi de bulunmakla birlikte bunun için özel bir araç kullanılmaktadır. Hediyelik eşyalarda da kullanıldığı bilinen cam küre ile bu serme ya da püskürtme işlemi sağlamlaştırılarak işlem tamamlanır. Bu sayede daha belirgin hale getirilen boya işlemi aynı zamanda renk değişimlerine karşı da daha dayanıklı hale getirilmektedir.

Yol Çizgi ve Banket Boyaları

Banket çalışmaları için kullanılan boyalar belirgin ve göze çapan özellikte olmalıdır. Yolun sınırlarını belirlemekte olmakla birlikte yoldan çıkma ve olası buna bağlı kazaları da engellemede oldukça başarılıdır. Aynı zamanda trafikte beklenmedik araçlar bulunması halinde zor durumlarda bu yoldan faydalanılmaktadır. Işıklı banket çalışması gece sürüşlerinde de belirginliğini koruyacak şekilde tamamlanır. Yol çizgileri içinde kullanılan banket boyaları birçok renk seçeneği ile üretilmektedir. Ayrıca banket çalışmaları için termoplastik boyalar tavsiye edilmekte olup dayanıklılığı ile trafikte sürücü ve yayaları yarı yolda bırakmamaktadır. Termoplastikler sıcak bir uygulamaya sahiptir fakat sürtünme ve silinmelere karşı daha dayanıklıdır. Yoğun trafiğin bulunduğu yerlerde daha fazla tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın