Images

Ankara Kilit Taşı, Bordür, Andezit Çalışmaları

Ankara Kilit Taşı

Zemin kaplamada sektörün gözdesi olan geçmişten günümüze süregelmiş kent mimarisiyle kilit parke taşı asfaltın uygulanmasının çeşitli sebeplerle yapılamadığı alanlarda malzemenin uygun ve biraz da fiyatının düşük olması sebebiyle tercih edilmekte ve uygulandığı alana kattığı ahenkle göz doldurmaktadır. Göçmen Asfalt Yol olarak zemin kaplamalarınızda en uygun fiyata en kaliteli işçilik garantisi vermektedir. Bize ulaştığınız takdirde bizden fikir alarak size uygun en iyi çözümü tespit edebiliriz. 

Uygulaması yapılacak mevcut zeminlerde oldukça tercih edilmektedir. Kilit parke taşı birçok alanda estetik görünümünün yanı sıra kaliteli yapısı, kolay uygulanması, sağlamlığı ve en önemli nokta olarak ekonomik oluşuyla zemin kaplama konusunda sözü edilmektedir. Betonun soğuk ve cansız görünümü ve dayanıksız yapısına kıyasla kilit parke taşı yağmur kar sel donma çözünme gibi doğal olaylarına karşı dayanıklılığını koruması ve yıllarca kullanım garantisi vermekte ve Ankara asfalt firmaları öncüsü Göçmen Asfalt Yol olarak bu güveni yıllardır Ankara genelinde sağlamaktadır.  

Kilit Taşına Dair Özellikler 

Kilit parke taşı kullanım alanlarına göre çeşitli şekillerde özelliklerde renklerde bulunmaktadır. Ankara asfalt firmaları arasındaki öncü firmamız zemin kaplama işlerinde kendini geliştirmiş her bütçeye uygun zemin uygulaması yaparak sektördeki yerini korumaya devam etmektedir. Kilit taşı asfalta nazaran uygun olması sebebiyle tercih edilmektedir. Asıl uzman olduğumuz sektörün asfalt serimi sıkıştırılması olması değişmemektedir. 

Kilit taşını kent mimarisinin dokusunun korunmasında, uygulanmasının kolay olmasında ve uyguladığında hemen kullanılabilmesinde avantaj sağlamaktadır.Ankara asfalt firmaları öncüsü olan Göçmen Asfalt Yol bu kolaylığı uygunluğu ve alternatifi müşterilerinin hizmetine asfalt kalitesinde güveninde sunmaktadır. Bu ürünün uygulanmasında malzemeli veya işçilikli olarak firmamıza başvurabilirsiniz. Misyonumuz ihtiyaca uygun kaliteyi güveni ve en uygun zemin kaplamasını siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunmaktır. Ankara kilit taşı için bizimle mutlaka iletişime geçebilirsiniz. 

Ankara Kilit Taşı İmalatı 

Ankara kilit taşı imalatı öncelikle kilit taşının ham maddesi olan betonun imalatından içinde bulundurduğu maddelerin yapısından ele alarak geniş bir yelpazede inceleyeceğiz. 

Zemin Kaplama Taşlarının Hayatımızdaki Yeri 

Kilitli Parke Taşı 

Ankara kilit parke taşı çevre düzenlemesinin vazgeçilmezleri arasında gelen uygun bir zemin kaplama türüdür. Kilit taşının üretiminde teknolojinin de gelişmesiyle imkanlar oldukça artmıştır. Artık mevcut taşların fabrikalarında üretim akabinde basınç dayanımları çekme dayanımları zemine uygunluğu test aşamalarından geçmektedir. Göçmen Asfalt Yol olarak bu aşamaların takibini yapıp en uygun kaliteli ürünün işçiliğini yapmaktadır. Yaptığımız işlerin referansı olarak da görüldüğü üzere alanında uzman ekipler ve mühendis kadromuzla işimizin her safhasına önem veriyoruz. Siz değerli müşterilerimizin beklentilerini karşılamaya çalışıyoruz. Oldukça güzel geri dönüşler almaktayız. 

Kilitli Parke Taşı Nasıl İmal Edilir? 

Ankara kilit taşı ham maddesi bilindiği üzere betondan oluşmaktadır. Beton fabrikalarında mevcut çimento karışımları ayarlandıktan sonra basın dayanımları mpa cinsinden yazılır. Genellikle zemine uygulanan sektörde grou beton diye tabir ettiğimiz zemin betonunun dayanımı oldukça düşüktür. Bahsettiğimiz bu dayanım uygun koşullarda C 12/15 mpa civarında olup yapıların taşıyıcı sisteminde kullanılmamaktadır. Bizim işimiz olan zemin kaplamada kullanılmaktadır. Kilit taşının da kullanımı bu şekildedir.Uygun kalıplara alındıktan sonra gerekli sıkıştırmalar sonucu içerisinde bulunan hava boşluklarının giderilmesi oldukça önemlidir. Ankara kilit taşı nın mevcut boşlukları alınmaması durumunda doğal olaylardan donma çözülmeye maruz kaldığında parçalanma ufalanma göstermektedir. Kilit taşının ömrü üretim safhasının incelikleriyle ve titizliğiyle kalitesi doğrudan ilişkilidir. Kilit taşının uygulanmasının ardından alt yapı çalışması sonrası sökülmesi durumunda tekrar kullanılmasında yukarıdaki kalite standartlarına bağlıdır. Firmamız Ankara genelinde faaliyet gösteren en önde gelen ismi geçen kilit taşı firmalarıyla çözüm ortaklığı yapmaktadır. Bu nedenle yaptığı işlerde işçiliğine de malzemesine de güvenip garanti vermektedir. Yaptığımız işler sektöre attığımız imzalardır. 

Ankara Parke Taşı Döşeme Uygulanması 

  • Ankara kilit taşı Zeminin kumu olarak 0-4 mm boyutlarında düzgün gronülometri eğrisine uygun birbiriyle uyumlu kırma taş kumu kullanılacaktır. 
  • Ankara kilit taşı uygulanmasının ardından derz verilmesi için %5 oranında ıslak mil kum kullanılmalıdır. 
  • Kilit taşı uygulanacak bölgede önceden gerekli kotların alımı yapılacaktır. Bu işlemleri yaparken mevcut arazi ve asfalt yol kotlarının göz önünde bulundurulması gerekir. İşaretleme işlemleri ve temel kazısından sonra serbest yüksekliği minimum 15 cm derinliğinde tuvenan malzeme ile mastarlanarak kotunda alt temel oluşturulacak ve iyice sulanarak silindiraj yapılarak sıkıştırılacaktır. 
  • Kilit taşı zemin kumu döşenecek parkenin eğimini tayin etmektedir. Bu nedenle Yataklama kumunun mastarının düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesi kalite için oldukça önemlidir. 
  • Kilit taşı zemin kumunun kalınlığının az 4cm olmalı ve düzenli olarak serilmelidir. 
  • Ankara kilit taşı Taşların döşenmesi sırasında taşların kum yüzeye dik olarak konulması yerine önce bir kenarının önceki taşı sıkıştırır biçimde yerleştirilmesi gerekir. Bu şekilde daha sağlam bir döşeme şekli gerçekleştirilmiş olur. Taşlar arasındaki derz aralıkları 2 mm yi geçmemelidir. 
  • Parke Taşı Döşemesi Duvar, bordür, menhol vb. birleşim yerlerinde Fabrikada imal edilmiş yarım plaklar ya da spiral ile kesilmiş plaklar kullanılacaktır. 
  • Parke Taşı Döşemesi Derz kumu yüzeyi yaklaşık olarak 1,0 cm kaplayacak şekilde serilmeli ve süpürülmek suretiyle derzlere iyice nüfuz etmesi sağlanmalıdır. Derzlerin dolmasından sonra fazla kum süpürülerek temizlenmelidir. 
  • Kilit taşı Yaya yolunun döşenmesinde parke taşı döşendikten sonra ağırlığı 90 kg ve basma alanı yaklaşık 0,30 m2 olan kompaktör kullanılmalıdır. Kompaktörle sıkışması ve zemin bütünlüğü sağlaması işçilik ve görsellik açısından çok önemlidir. Kompaktörün merkezkaç kuvveti yaklaşık 12 kN (1,22 ton) olmalıdır. Bu şekilde parkelerin yüzeylerinde kot farklılıkları giderilmiş olacaktır. 
  • Ankara kilit taşı Tretuvarlar ve döşeme kaplamaları yapıldıktan sonra plak yüzeyinde herhangi bir çıkıntı, eğrilik, çarpıklık, kırık ve harç, şerbet gibi yabancı maddeler bulunmayacaktır. Bunlar temiz işçilikte yapılması gereken unsurlardır. 

 Nerelerde Kullanılır? 

Ankara kilit taşı uygulanmasında en uygun malzeme kalınlığını seçmek yapılacak iş için en önemli adımdır. Aksi takdirde işçilik ve malzeme konusunda ekonomik kayıplar ortaya çıkabilmektedir. Önceden keşfini yaptığımız mevcut sahanızda kullanım alanınıza göre istişare yaptıktan sonra malzemeyi birlikte belirliyoruz. Malzeme kalitesi rengi modeli tasarımı zemine uygunluğu kalınlığı su eğimlerinin tasarlanması ve en uygun malzemenin seçilmesi işin ilk ve en önemli adımıdır.Hafif araçların girdiği yere 6cm,daha ağır araçlar içinse 8cm,kamyon gibi ağır vasıtalar tarafından sıklıkla kullanılıyorsa 10cm kalınlığında taş seçilmelidir. Aksi takdirde istenilen dayanım ve dayanıklılık sağlanamayacaktır. Tabi bunun yanında zeminin sağlamlığı kompaksiyonu sertliği ve su emme yüzdesi oldukça önemlidir. Uygulayacağımız kaplama ne olursa olsun ilk zemin bizim için çok önemlidir. Kullandığımız tüm malzemeler TSE onaylı standartlara uygundur.Aksi takdirde garantisi tarafımızca verilmektedir. Göçmen Asfalt Yol kaplama olarak yaptığımız her işin arkasındayız.  Sizler de Ankara asfalt firmaları arasında en güvenilir firma olan ekibimiz ile çalışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.