Images

Park Bahçe Koşu Yolu Çalışmaları 

Park Bahçe Koşu Yolu Çalışmaları 

Günümüz şehirciliğinin vazgeçilmez parçalarından biri olan parklar ve bahçeler son dönemde yaratıcı tasarım teknikleri kullanılarak birden çok amaç için kullanıma uygun hale getirilmeye başlandı. Özellikle park bahçe koşu yolu çalışmaları yapılması sonrasında bu alanlar geniş bir kesimin ihtiyacını karşılamaya başladı. Daha önce çocukların eğlenmesi için kullanılan park ve bahçeler yürüyüş yolları veya spor sahalarının eklenmesinin ardından genel kullanıma uygun bir hale geldi. Bu noktada hem saha zeminlerine hem de yürüyüş yollarına kullanılan renkli asfaltlar büyük bir öneme sahiptir. Yapısal özellikleri üzerinde hareket edilmesini daha rahat ve güvenli hale getirmesinden dolayı bu alanlarda yoğun olarak tercih edilmektedir.

Asfalt Koşu Yolu Kullanımının Avantajları

Park bahçe koşu yolu çalışmaları genel olarak renkli asfaltlar kullanılarak yapılmaktadır. Tabi ki bu asfalt çeşidi belli nedenlerden dolayı özellikle seçilmektedir. Günümüzde gittiğimiz pek çok parkta rahatlıkla karşılaşacağımız renkli koşu yollarının kullanıcılarına sağladığı en büyük avantaj yumuşak yapısı ile üzerinde hareket etmeyi kolaylaştırmasıdır. Yumuşak yapısı ile ayakkabıyı saran ve üzerinde hareket etmeyi kolaylaştırmasının yanı sıra hareket eden kişinin güvenliğini de sağlamaktadır. Bunun yanı sıra dayanıklı yapısından dolayı mevsimsel koşullar ne kadar ağır olursa olsun üstün bir dayanıklılık gösterebilmektedir. Son olarak bu zeminde meydana gelen herhangi bir hasar çok rahat şekilde ek yapılarak düzeltilebilmektedir. Bu noktada asfalt koşu yolu hem kullanıcısına hem de yapan ve hizmete sunan kişilere çok büyük avantajlar saplamaktadır.

Asfalt Koşu Yolunun Özellikleri

Park bahçe koşu yolu çalışmaları sırasında kullanacağınız renkli asfaltların üretimi diğer asfalt türlerine göre biraz daha farklıdır. Üzerinde araçlar yerine insanların hareket etmesi için özel olarak üretildikleri için saf asfalt yerine farklı bileşikler karıştırılarak üretilmektedir. Bu şekilde hem yumuşak hem de mevsim koşullarına dayanıklı bir malzeme elde edilmektedir. Genel olarak düz bir zemin olarak kullanılsa da kullanıcının isteğine göre pek çok farklı şekilde üretilebilmektedir. Kare veya yuvarlar oluğu bulunan türlerinin yanı sıra kullanıcının özel istekleri doğrulusunda istenilen şekil verilerek yüzeye uygulanabilmektedir.