Soğuk Asfalt Döküm Aşamaları

Soğuk Asfalt Döküm Aşamaları

Soğuk Asfalt Döküm Aşamaları

Soğuk asfalt sıcak asfalta göre çok daha kullanışlı bir asfalttır. Soğuk asfalt döküm aşamaları bulunur. Soğuk asfalt döküm aşamaları arasında soğuk asfalt malzemelerini hazırlamak gelmektedir. Soğuk asfalt sıcak asfalta göre çok daha rahat kullanım sağlar.

Malzeme akışı 9 aşamadan oluşur. Sırasıyla ince gradasyonlu agrega,  filler, agrega gelişine izin veren kapak, agregayı taşıyan konveyör, malzeme emülsiyon sprey sistemi gelir. Daha sonra sıra ile su katkı sistemi, sistem harç karıştırma sistemi, malzeme karıştırılmış slurry harcı ve karışım harcı yüzeye serim yapan serme tablasından oluşur. Bu belirtilen karışım karıştırma ünitesine monte edilmiş olan serme kutusu ile harç yüzeye uygulanır. Soğuk döküm olduğu için kolaylıkla serilir ve sıkıştırılır.

Soğuk Asfalt Nedir?

Soğuk asfalt diğer adı ile slurry seal ülkemize dış ülkelerden gelmiştir. Yıllarca kullanılan sıcak asfaltın aksine çok daha az maliyetli ve uygulaması çok daha kolay bir asfalt çeşididir. Soğuk asfalt tek tip agrega boyutu ve asfalt emisyonunun uygun görülen miktarlarda karıştırılması ile oluşturulur.

Bu asfalt türü dayanıklılık, yok tutuş kabiliyeti, yolun eğimi olsa dahi üzerinde su kalmaması ve uzun zaman aşınma problemi yaşatmaması nedeni ile çok fazla tercih edilmektedir.  Bu asfalt malzemesinin son derece esnek ve kolay kullanımı sayesinde herhangi bir tamir gerektiğinde sıcak asfaltaaa göre çok daha çabuk tamir edilmektedir. Dayanıklılık konusunda da diğer asfalta göre daha dayanıklı olması son yıllarda soğuk asfalta olan talebin artmasına neden olmaktadır.

Soğuk Asfalt Nasıl Elde Edilir? Nasıl İşlenir?

Soğuk asfalt bitüm, polimer ve plastikleştirici etki sağlayan asfalt-beton karışımdan oluşur. Bilindiği üzere asfaltın ana malzemesi petrol atık maddelerinden oluşur. Tüm bu karışıma ince taneli taşlar ve elastik katkılar eklenerek soğuk asfalt malzemesi oluşturulur. Daha sonra elde edilen bu karışım ısıl işlemem tabi tutulur. Daha sonra 50 kiloluk poşetlerde ambalaj yapılır. Plastik ambalaj dışında plastik kovalarda muhafaza edilir.

Malzemenin bileşimine etki eden kompozit katkı maddelerinin yaptığı en önemli etken karışımın yüzeye yapışmasını kolaylaştırmasıdır. Böylelikle soğuk asfaltın döşemesi kolaylaşır ve yüksek kaliteli bir yol yapımı sağlanmış olur.