Soğuk Asfalt İle Sıcak Asfalt Farkı Nedir?

Soğuk Asfalt İle Sıcak Asfalt Farkı Nedir?

Soğuk Asfalt İle Sıcak Asfalt Farkı Nedir?

Yol yapımında kullanılan ve son derece popüler bir malzeme olan soğuk asfalt ile birlikte bazı noktalarda sıcak asfalt da kullanılmaktadır. Her asfaltın kullanım özellikleri aynı olmadığı için amaçlarına uygun olarak kullanılması gerekmektedir. Kum, çakıl, agregarların karıştırılması ile uygulanan sıcak asfalt uygulama öncesi ısıtılmakta ve zemine sıcak olarak gönderilmektedir. Bölgeye serilmeden önce tesislerde 300 ila 500 derece arasına ısıtılan sıcak asfalt hava koşullarına karşı yüksek dayanım özelliği göstermektedir. Sıcak asfalt uygulanan noktaların daha dayanıklı olduğu da bir gerçektir. Çünkü sıcak asfalt esnek olup Ankara asfalt firmaları tarafından yapılan çalışmalar neticesinde zemine rahatlıkla serilebilir ve büyük ölçekli alanlar için tercih edilebilir. Ancak soğuk asfalt ekonomik olması sebebi ile tercih edilmekte, küçük yapa ve onarımlar için ideal olmaktadır.

Sıcak Asfalt Nedir?

Kuvvetli bir bağlama özelliği olan ve rengi genelde siyah olarak karşımıza çıkan asfalt hidrokarbonatlardan elde edilmektedir. Yapay ve doğal olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Alt yapı, üst yapı ve yol gövdesi olarak farklı noktalarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Üst yapı yapılmadan evvel alt yapının trafik yükünü taşıyabilmesi için Ankara asfalt firmaları tarafından özenle hazırlanması gerekir. Gerekli şartname ve yol yapım kanunlarına uygun olarak tasarlanan bu alt yapı çalışmaları sonrasında üst yapı yapılabilmektedir. Alt yapı çalışmalarında ise dayanımı, esnekliği sebebi ile sıcak asfalt uygulamaları tercih edilmektedir.

Soğuk Asfalt Nedir?

Agrega, yama katkısı, bitüm ile birlikte sıcak karışım şeklinde üretilen, fakat soğutulması sonrası yığın halinde ya da torba içine yerleştirilerek bozulmadan rahatlıkla saklanabilen bir katkı malzemesidir. Zeminde kalma süresi ortalama olarak 6 ay olan soğuk asfalt çalışmaları özellikle kış aylarında sıcak asfalt yapmanın uygun olmadığı notalarda yapılmaktadır. Ancak kış aylarının bitmesi ile sıcak asfaltlama çalışmaları yapılabilir. Yol dayanıklılığı, yol tutuş kabiliyeti, aşınma suresi, sürüş kabiliyeti, tekerlek izleri, yüzey düzgünlüğünün öne çıkarılması gereken alanlarda kullanılan bu asfalt türü Ankara asfalt firmaları tarafından rahatlıkla uygulanabilmekte ve ekonomik çözümler sunarak istenilen sonuçlar kısa sürede elde edilebilmektedir.