Soğuk Asfalt Nedir?

Soğuk Asfalt

Soğuk asfalt Slurry Seal şeklinde de adlandırılmaktadır. Slurry Seal gradasyonlu tek tip bir ince agrega, mineral filler, su ve asfaltın emilsiyonu ile dizayn edilmektedir. Bu asfalt çeşidi harç tipi bir karışımdır. Soğuk asfaltın kullanılma sebebi ise asfaltın kaplama yüzeyinin düzeltici ve koruyucu bakım işlemleri içindir. Dahası bu asfalt çeşidi maliyeti farklı kaplama uygulamalarıyla kıyaslandığı zaman oldukça düşüktür.

Soğuk Asfalt Avantajları

Soğuk asfalt yolun dayanıklılığı, aşınma süresi ve tutuş kabiliyeti gibi etkenler kapsamında daha avantajlı olmaktadır. Sürüş kalitesini yüksek oranda etkileyen yol üzeri tekerlek izleri, çukurlar, ondinasyonlar ve tümsekler ile yüzeyin düzgünlüğünün ön planda olması istenen uygulamalar için soğuk asfaltlar ( bitümlü harç kaplama ) oldukça etkilidir. Soğuk asfaltlar bunun yanı sıra istenilen sonuçların kolay ve masrafsız bir şekilde elde edilmesini de sağlamaktadır.

Slurry Seal (Soğuk Asfalt) Nasıl Yapılır?

Soğuk asfalt harç kaplama makineleri genel olarak tır üstü monteli ve özel tasarıma sahip gelişmiş araçlar ile uygulanabilmektedir. Bu teknoloji ise 1930’lu yıllarda Almanya’da bulunmuştur. Ancak buna karşın hayata geçirilmesi 1960’lu yıllarda bu tipte gelişmiş makinelerin üretilmesinden sonra mümkün olmuştur. Bu kapsamda 3 tip agrega gradasyon tipi uygulanabilmektedir. En büyük 9,5 mm iken en küçük ise 4 ila 5 mm şeklindedir. Soğuk asfaltın (Slurry Seal) malzeme akışı ise şu şekildedir:

1 nolu bölümde gradasyonlu agrega bulunur.

2 nolu bölme içerisinde filler vardır.

3 no agrega için izin veren kapak bulunur.

4 no agregayı taşıyan konveyor vardır.

5 no malzeme emülsiyon sprey sistemi bulunur.

6 no için su katkı sistemi vardır.

7 nolu sistem harç karıştırma sistemidir.

8 nolu malzeme karıştırılan Slurry harcıdır.

9 no ise karışım harcını yüzeye serim yapan serme tablasından oluşmaktadır.

Böylece Slurry harcı karışımını sağlayan ünite monteli serme kutusu araçlığıyla yüzeye uygulama yapar. Ayrıca bu karışımın harcına istenildiği takdirde bazı katkı malzemeleri de eklenebilmektedir. Bu katkı malzemeleri uygulama işlemine göre değişkenlik gösterebileceği gibi çimento, modifier ya da stabilizer de olabilmektedir. Kısacası soğuk asfaltın harç kaplaması; emülsiyon, su, Filler ve agrega ile oluşturulan soğuk harcın yüzey kısmına uygulanmasıdır. Dahası soğuk asfalt mevcut asfalt uygulamalarının üzerine doğrudan uygulanabilmektedir.