Images

Soğuk Asfalt Sıcak Asfalt Farkı Nedir?

Soğuk Asfalt Sıcak Asfalt Farkı Nedir?

Asfalt bilinen yollarda en fazla kullanılan ve son derece popüler bir malzemedir. Ancak her asfalt aynı olmadığı gibi kullanım amaçlarına göre farklılık gösterebilirler. Asfalt kaplama yaptırırken iki farklı seçeneğinizin olduğunu bilmenizde yarar bulunuyor.  Sözü edilen iki farklı seçenek sıcak asfalt ve soğuk asfalttır. Sıcak asfalt; kum, çakıl ve agregaların uygulanmadan önce ısıtılan bir karışımdır. Genellikle sıcak asfalt uygulanacağı bölgeye serilmeden önce üretim tesisinde 300-500 dereceye kadar ısıtılarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte sıcak asfalt hava koşullarına karşı dayanıklıdır.  Hızlı soğutma özelliğine sahiptir ve yolu kapatma süresini minimuma indirir.  Soğuk karışım asfalta oranla sıcak karışım asfalt uygulanan yerler daha dayanıklıdır. Sıcak asfalt esnektir. Sıcak karışım asfalt, yollar, otoparklar ve araba yolları gibi büyük ölçekli projelerde kullanılır. Soğuk asfalt, sıcak asfalt kadar güçlü olmasa da çok daha ekonomiktir ve hava koşullarının uygun olmadığı durumlarda geçici düzeltmeler için mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Küçük yamalar ve onarımlar için kullanılırken hasarın yayılmasını önlemek için birebir ürünlerdir. Bunun yanı sıra uygun maliyetlidirler ve geçici çözümler için mükemmeldirler. Soğuk asfalt ya da sıcak asfalt uygulamalarınız için Ankara asfalt firmaları ve Ankara Asfalt işleri için ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz.

Soğuk Asfalt Nasıl Uygulanır?
Orta ve hafif trafikli yollarda uygulanan soğuk asfalt karışımlarıdır. Tamir edilmesi planlanan alan yeterli derecede kazılmalıdır. Kazılan çukurun kenarının dik kesilmesine dikkat edilmesi önemlidir ve çukur tamamen temizlenmelidir. Eğer soğuk asfalt düz bir alana uygulanacak ise zemine mutlaka yapıştırıcı uygulanmalıdır. Bu işlemin ardından soğuk asfalt çukura doldurulmalı ve hafif tümsek şeklinde olmasına dikkat edilmelidir. Soğuk asfalt, uygulama alanının yapısına göre el tokmağı, kürek, kompaktör veya silindir ile sıkıştırılmalıdır.

Sıcak Asfalt Nasıl Uygulanır?

Sıcak asfalt kullanılacağı alan ve yüzeye göre farklı şekillerde ve tariflerde üretilir. Kurutulan mineral agregalardan oluşan farklı boyutlarda tasarlanan şekil için belirtilen oranlarda ve kontrollü bir sıcaklıkta asfalt plentinde karıştırılır. Hazırlanan sıcak asfalt karışımı, yalıtımlı kamyonlarla uygulanacağı yere götürülür. Sıcak asfalt karışımı sıkıştırmaya uygun bir işlenebilirliğe sahip olmalıdır. Bunun içinde belli bir sıcaklıkta uygulama alanında olması gerekir. Bu nedenle taşıma mesafeleri sınırlıdır. Uygulama yapıldıktan sonra karışım silindirle sıkıştırılır.