Images

Asfalt Bitüm Oranı

Asfalt bitüm oranı asfalt yollarda kullanılan bitümlü karışımlarda aglomerasyon ve kohezyon kazandıran malzemenin oranını ifade etmektedir.  Lastiğin karayolu taşıtları için en iyi güvenlik özelliği olduğu söyleniyor. Ancak yol yüzeyinin tutuşu ve dengesi ile ilgili diğer kısım ve onu oluşturan malzemeler göz ardı edilemez: asfalt bitüm . Bu eleman sürüş sırasında kaymayı azaltmadan yapışma sağlar.

Asfalt Bitüm Nedir?

Bitümlü karışımlarda aglomerasyon ve kohezyon vermekle görevlidir, bu nedenle bağlayıcı element olarak da adlandırılmakta. Başka bir deyişle, sürüşün güvenli ve mümkün olan en az çevresel etki ile gerçekleştirilebilmesi için ideal özelliklere ve kaliteye sahip bir yoldan sorumlu maddedir.

Hepsi petrol distilasyonundan elde edilen hidrokarbon bağlayıcılar olmasına rağmen , havaalanı pistlerinde bile kullanıldığı için birçok asfalt bitüm türü  vardır. Petrol endüstrisinin kalıntılarına ikinci bir hayat vermeyi bilen belirli sektörler sayesinde meydana gelmiştir. Bir hurdayı yeniden değerlendirmeyi ve onu sürüş güvenliğinin önemli bir parçası haline gelmiştir.

Asfalt Bitüm Özellikleri

Asfalt bitümün sahip olduğu özellikler aşağıdaki gibidir.

  • Lastik tozu ile modifiye edilmiş bitümler bunların geri dönüşümünü kolaylaştırır.
  • Bitümler yakıt önleyici veya çok derecelidir.
  • Ve sadece yol bölgesinde uzun bir vs., diğer endüstrilerde de sıklıkla kullanıldığı dikkate alınmalıdır.
  • Sadece yol bölgesinde uzun bir vs., diğer endüstrilerde de sıklıkla kullanıldığı dikkate alınmalıdır.

Hangi özelliklere ve bileşime sahiptir?

Bir otoyolun ideal bileşimini bulmak kolay değildir. Bağlayıcıda yer alan bileşiklerin kimyasal analizinin yapılmasına ek olarak, nihai özelliklerinin farklı deneylerle test edilmesi gerekir. Tüm bunlar, hareketlilik verimliliğini cezalandıran sürtünme olmadan yuvarlanmayı kolaylaştırmak gibi zor bir görevle birliktedir.

Asfalt bitümünün tek çevresel bileşeni araç verimliliği değildir. 50 yıldan daha eski olmasına rağmen, bu bağlayıcıya dayalı üstyapı; teknolojisi hala büyük zorluklar ve fırsatlar sunmaktadır. Örnek olarak; gelecekte araçlardan kaynaklanan zararlı ve sera gazı emisyonlarını emen dekontamine; edici kaplamalar olarak işlev gören gözenekli kaplamalar olacaktır.

Siz de asfalt bitüm oranı ve asfalt ile ilgili diğer detaylar hakkında bilgi sahibi; olmak için hemen harekete geçebilmekte ve bizimle iletişim kurabilirsiniz.