Images

Asfalt Emülsiyonu

Asfalt emülsiyonu kavramı son zamanlarda birçok kişinin merak ettiği önemli konu ve detaylar arasındadır. Bu noktada asfalt emülsiyonu ile ilgili detayları merak ediyorsanız doğru adrestesiniz.  % 1 emülsifiye edici bir madde ile% 50-60 su içinde küçük asfalt çimento globüllerinin bir süspansiyonudur. Yapışma katları, sis contaları, bulamaç contaları, bitümlü yüzey işlemleri ve malzeme stabilizasyonu düşük sıcaklık uygulamalarının örnekleridir.

Asfaltın Özellikleri ve Kullanım Alanları

Asfalt, önemli oranda bitüm (bağlayıcı madde olarak) ve kum, çakıl ve kırma taş gibi inert minerallerin karışımı olarak sınıflandırılır. Siyahımsı kahverengi bir renge sahiptir ve düşük sıcaklıklarda katı olarak ve 50 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklarda sıvı olarak mevcuttur. Asfalt, doğada dünyanın birçok yerinde doğal tortular olarak bulunabileceği gibi yapay olarak da üretilebilir. Özelliklerine ve uygulamalarına bir göz atalım.

Asfaltın Teknik Özellikleri

  1. Su Geçirmezlik Özelliği

Ayrıca asfalt, suda çözünmeyen hafif bir yapıya sahip su itici bir malzemedir. Aynı zamanda güçlü plastisiteye, yapışma mukavemetine ve mineral malzemelerle bağlanma kuvvetine sahiptir; ve su geçirmez hale getirir.

  1. Viskozite

Viskozite, asfalttaki malzemelerin akışkanlığını nasıl engellediğini gösteren bir özelliktir. Asfaltın sertliği ve yoğunluğu da viskozitesine yansır. Oda sıcaklığındada, farklı asfalt durumları farklı viskozite indekslerine sahiptir. Odada sıcaklığında, yarı katı veya katı asfaltın viskozitesini ifade etmek için penetrasyon kullanılmakta; oda sıcaklığında, sıvı asfaltın viskozitesini ifade etmek için viskozite derecesi kullanılır.

  1. Plastiklik

Ancak asfalta bir dış kuvvet uygulandığında, kırılmadan deforme olur; ve dış kuvvet çıkarıldığında asfalt, süneklik ile temsil edilen deforme şeklini korur.

  1. Sıcaklık Hassasiyeti

Ayrıca asfaltın viskozitesinin ve plastisitesinin sıcaklık değişimi ile değişmesi özelliği sıcaklık hassasiyeti olarak bilinmakte. Asfalt kristal olmayan bir polimer malzemedir. Öte yandan asfaltta belirli bir erime noktası yoktur ve sıcaklık değiştikçe şekil değiştirir. Asfaltın sıcaklık hassasiyeti; sıcaklık aynı oranda değiştiğinde düşüktür; ancak viskozite ve plastisite çok az değişir ve sıcaklık aynı oranda değiştiğinde yüksektir, ancak viskozite ve plastisite çok değişir.

Siz de söz konusu asfalt ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.