Asfalt Sulama Türleri

Asfalt Sulama Türleri

Asfalt sulama türleri ile ilgili en detaylı ve güvenilir şekilde bilgi mi almak istiyorsunuz? Cevabınız evet ise doğru adrestesiniz. Kaplama agregası nihai olarak uzatıldıktan sonra lastik sıkıştırıcı ile sıkıştırılacak ve bitüm tabakası uygulanmadan önce fazla agregayı gidermek için yeni bir süpürme yapılacaktır. Asfalt sulama uygulamasında hava koşulları esastır. Bu nedenle ortam sıcaklığı 10 °C’nin altında veya yağış riski varsa sulama yapılmayacaktır.

Yapıştırıcı Asfalt Sulama

Asfalt sulama türleri En çok kullanılan asfalt risklerinden bir diğeri de aderans riskleridir. Bu riskler, katmanlar arasında iyi bir bağ oluşturmak ve üstyapının yapısal davranışını iyileştirmek için başka bir bitümlü katmanın uzatılmasından önce bitümlü bir bağlayıcının bitümlü bir katmana uygulanmasından oluşur.

Yapıştırıcı sulamalarda kullanılan bağlayıcılar çok viskoz değildir ve çabuk kırılmakta; bu sayede daha iyi bir yüzey dağılımı ve bir sonraki katın hızla yayılma imkanı elde ederiz. Yapıştırıcı sulamalarda 200-500 gr/m² artık bağlayıcı tahsisi kullanılması tavsiye edilmekte. Çalıştırmadan önce, yüzeyde enerjik bir tarama yapmak önemlidir. Bağlayıcı daha sonra bir sulama tankı ile uygulanacaktır. Emülsiyon tüm yüzey boyunca dağılıncaya kadar, aderanslı sulama üzerinde her türlü sirkülasyon yasaktır. Asfalt sulamada her zaman olduğu gibi , bitümlü sulama uygulamasında meteorolojik koşullar esastır. Bu nedenle ortam sıcaklığı 10 °C’nin altında veya yağış riski varsa sulama yapılmayacaktır.

Kür Asfalt Sulama

Söz konusu tabakanın kürlenmesini garanti etmek için hidrolik bağlayıcı ile işlenen granül bir tabaka üzerine bir bitümlü bağlayıcının uygulanmasından oluşur. Ayrıca araçların geçişini korumak için de sıklıkla kullanılmakta.

Donanım, sürekli, tek biçimli ve su geçirmez bir film oluşumunu garanti edecek şekilde olacaktır. Söz konusu tahsis hiçbir zaman 300 gr/m²’den az olmayacak olup; 600-800 gr/m² tahsislerine ulaşılması tavsiye edilmekte. Kürleme sulama, alt tabakanın sıkıştırılması bittikten hemen sonra uygulanacak ve hiçbir durumda 3 saatten fazla süre geçmemişse; o zamana kadar yüzey ıslak durumda kalacaktır.

Kürleme sulaması üzerinde araçların sirkülasyonu gerekli olduğunda; trafik etkisi altında kürleme sulamasının korunmasını garanti altına almak için örtü agregası minimum miktarda serilmelidir. Bu bağış 4 l/m² ile 6 l/m² arasında olacaktır.