Images

Penetrasyon Asfalt Nedir?

Penetrasyon asfalt nedir? Pentrasyon asfalt, asfalt çeşitlerinden bir tanesi olup son zamanlarda birçok kişi tarafından ilgi çeken bir tür haline gelmiştir. Bu noktada penetrasyon asfaltın son derece önemli bir ürün olduğundan bahsedebiliriz. Siz de söz konusu asfalt çeşidi ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Penetrasyon asfalt ile ilgili tüm detayları inceleyerek bu konuda hizmet alabilirsiniz. Şimdi gelin, penetrasyon asfalt ile ilgili tüm merak edilenleri hep birlikte inceleyelim.

Penetrasyon Asfaltın Özellikleri

Esneklik, bir asfalt kaplamanın, alt zemindeki kademeli oturmalara ve hareketlere çatlama olmadan uyum sağlama yeteneğidir. Hemen hemen tüm alt zeminler ya çöktüğünden (yük altında) ya da yükseldiğinden (toprak genişlemesinden dolayı); esneklik tüm asfalt kaplamalar için arzu edilen bir özelliktir. Yüksek bağlayıcı içerikli açık dereceli bir karışım, genellikle yoğun dereceli, düşük bağlayıcı içerikli bir karışımdan daha esnektir. Bazen esneklik ihtiyacı, istikrar gereklilikleriyle çatışır, bu nedenle ödünlerin verilmesi gerekir.

Yorulma direnci, üstyapının tekerlek yükleri (trafik) altında tekrarlanan eğilmeye karşı gösterdiği dirençtir. Araştırmalar, hava boşluklarının (bağlayıcı içeriği ile ilgili) ve bağlayıcı viskozitesinin yorulma direnci üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Kaplamadaki hava boşluklarının yüzdesi; tasarım veya sıkıştırma eksikliği nedeniyle arttıkça; kaplamanın yorulma ömrü (hizmet halindeki bir kaplamanın yeterince yorulmaya karşı dayanıklı olduğu sürenin uzunluğu) büyük ölçüde kısalır. Benzer şekilde, eskimiş ve sertleşmiş bağlayıcı içeren bir kaplama; yorulmaya karşı direnci azaltmıştır.

Kaplamanın kalınlık ve mukavemet özellikleri ile alt zeminin destekleme gücünün de kaplama ömrünü belirlemede ve yüke bağlı çatlamayı önlemede büyük etkisi vardır. Kalın, iyi desteklenmiş kaplamalar, yükleme altında ince veya zayıf desteklenmiş kaplamalar kadar eğilmez. Bu nedenle yorulma ömürleri daha uzundur.

Profesyonel Penetrasyon Asfalt Hizmeti

Penetrasyon asfalt nedir? En kaliteli ve profesyonel bir şekilde hizmet veren firmamız aracılığı ile bu ürünler ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmak ister misiniz? Cevabınız evet ise doğru adrestesiniz. Bizimle iletişime geçerek bu konuda detaylı bir şekilde hizmet alabilirsiniz. En kaliteli ve güvenilir hizmetlerden en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.