Images

Sıcak Asfaltın Viskozitesi

Sıcak Asfaltın Viskozitesi

Sıcak Asfaltın viskozitesi diğer asfalt türlerine göre oldukça yoğundur. Tabiki öncelikle viskozitenin ne olduğunu bilmek gerekmektedir sıvı ya da gaz halindeki maddenin değişikliğe karşı gösterdiği dirençtir. Diğer bir ifade ile akmazlık olarak da nitelendirilebilir. Sıcak asfaltın özelliği itibariyle sıcak iken belli bir oranda akışkanlık kazanmakta ve sonrasında donarak zaman içerisindeki uğradığı bozulmalara rağmen geri eski halini alarak uzun süre yapısını korumaktadır. Sıcak asfalt, Ankara asfalt firmaları tarafından birçok bölgeye uygulanmaktadır. Yollardan oyun parklarına bisiklet yollarına kadar birçok farklı bölgeye asfalt atılmakta ve bu asfaltlar arasında da en çok sıcak asfalt tercih edilmektedir. Sıcak asfalt en çok büyük ölçekli asfalt firmaları tarafından büyük ölçekli projelerde sıcak asfaltın viskozitesi nedeniyle tercih edilmektedir.

Sıcak Karışım Asfalt Katkısı

Sıcak karışım asfalt katkısı genellikle kış aylarında asfaltın viskozitesini azaltmak maksadıyla kullanılmaktadır. Uygulama anında, uygulama sonrasındaki dayanımın arttırılması ve asfaltın uzun süre yapısını koruması için katkı maddesi kullanılmaktadır. Sıvı formu nedeniyle yaz aylarında da uzun mesafelerde asfaltın devredilmesi esnasında formunu korumakta ve uygulama esnasında çalışanlara daha kolay çalışabilme imkanı sağlamaktadır. Sıcak asfalt Ankara asfalt firmaları tarafından en çok tercih edilen asfalt çeşidi olmasının yanında birçok avantajı da beraberinde sunmaktadır.

Sıcak Karışım Asfalt Katkısı Avantajları Nelerdir?

Sıcak karışım asfalt katkısı ile kullanılan sıcak asfalt Ankara asfalt firmaları tarafından avantajları nedeniyle tercih edilmektedir. Bu avantajlar arasında uzun süre birçok farklı kullanım koşuluna dayanımı yer almaktadır. Aynı zamanda asfalt çalışma sezonunda ciddi manada uzatmaktadır. Yaz ve bahar aylarında uygulanan asfalt çalışmaları kışın 5 derecenin altında da yapılabilmektedir. Aynı zamanda düşük sıcaklıkta üretilebilmesi nedeniyle enerji tüketimini de ciddi manada azaltmaktadır. Aşırı sıcak olmaması sayesinde gaz çıkışının azalması ve bu sayede çalışanların rahatsız olmadan daha sağlıklı bir ortamda asfalt döşeme işlemi yapılabilmesi sağlanmaktadır. Asfaltın kimyasal yapısı ile beraber yumuşama noktasında herhangi bir şekilde etkilenme yaşanmamaktadır. Sıcak karışım asfalt katkısı sayesinde serpme ve kompozisyon arasında geçen sürede daha iyi asfaltın işlenebilmesine imkan sağlamaktadır. Daha birçok avantajının yanında sağlık, dayanıklılık ve uygulama kolaylığı nedeniyle daha ekonomik uygulanabilirliği ön plana çıkmaktadır.