Images

Soğuk Asfalt Uygulaması

Soğuk Asfalt Uygulaması

Soğuk asfalt yolların onarımı için kullanılan yenilikçi bir ürün olmaktadır. Sağlamış olduğu faydalardan ve kullanım ömrünün uzun olmasından dolayı ise her geçen gün sektörü ve kullanım amacı oldukça gelişmektedir. Uygulaması ise belli adımların doğru bir şekilde takip edilmesi ile oldukça kolay olmaktadır. Bu adımlar ise şunlardan oluşmaktadır;

-Onarılacak olan yerin içerisinde bulunan toz ve çeşitli diğer döküntüler temizlenir.

-Temizlenen çukurun içerisine iyi bir şekilde yapışması ve daha sonrasında herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalınmaması için bitüm emülsiyonu uygulanır.

-Bitüm emülsiyonu uygulanırken nemlendirilerek kullanılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

-Çukurun yanı sıra çatlak veya çentik uygulamalarında ise soğuk asfalt dökmeden sıvı bir karışım dökülerek doldurulması gerekmektedir.

-Bütün yüzeye bitüm emülsiyonu döküldükten sonra asfalt döşeme işlemine başlanmaktadır.

-Döşeme işlemleri esnasında çukurlar 6 cm geçmeyen katmanlar halinde doldurulması gerekir.

-Doldurma işlemi tamamlandıktan sonra her katman titreyen bir plaka yardımı ile düz bir hale getirilir.

-Asfaltın seviyesi ise dökümü esnasında normal asfalt seviyesinin 1 veya 2 cm üstte olacak şekilde dökülmesi gerekir. Çünkü zaman ile deforme olmaya başladığında sıkışarak zemin ile aynı orantıya gelecektir. Soğuk asfaltların uygulanmasından sonra ise tamamlanan yer hızlı bir şekilde kullanıma açık hale gelmektedir.

Soğuk Asfalt ile Sıcak Asfalt Arasındaki Farklar Nelerdir?

Soğuk asfalt fazla ekipman istememekte ve böylelikle daha hızlı bir şekilde üretimin yapılmasını sağlamaktadır. Ancak sıcak asfalt dökümü esnasında daha fazla maddeye ihtiyaç duyulmaktadır. Soğuk asfalttan sonra tamiri yapılan bölge hızlı bir şekilde faaliyete geçmekte ve kullanım için hazır hale gelmektedir. Ancak sıcak asfalt dökülen bölgeler de bu avantaj bulunmamaktadır. Asfaltın soğuması ve bu soğuma işlemi esnasında o bölgenin kapalı bir şekilde muhafazasının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Soğuk Asfalt Yapan Firmalar İletişim

Soğuk asfalt kullanımı ve üretimi sağlamış olduğu avantajlardan dolayı her geçen gün artmaktadır. Avantajlarından yararlanmak ve hızlı bir şekilde hazır asfalt ile onarım işlemlerini yapmak için ise firmalar ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bunun için ise internet üzerinden bulunulan bölge de ki asfalt firmaları ile görüşmek yeterli olmaktadır.