Soğuk Asfalt Yama Katkısı

Soğuk Asfalt Yama Katkısı

Soğuk Asfalt Yama Katkısı

Soğuk asfalt yama katkısı, bitümlü sıcak karışım şeklinde üretilen bir maddeden oluşmaktadır. Üretilmiş olan asfalt karışımı daha sonrasında soğuması için bekletilmekte ve torbaların içine veya yığın olacak bir şekilde aylarca saklanarak satışı gerçekleştirilmektedir. Bu katkı maddesinin uzun süreler boyunca saklanabilir olması ise üretilen tesisten birçok yere dağıtımının yapılması ve gerektiği zamanda kolayca kullanılabilmesini sağlamaktadır. Üretilen bu soğuk karışım sayesinde ise asfalt yollarda oluşan çukur veya delik gibi alanlar onarılarak hızlı bir şekilde sorunun ortadan kalkması sağlanmaktadır.

Soğuk Asfalt Nasıl Yapılıyor?

Asfalt firmaları her geçen gün kullanımı gittikçe çoğalan bu malzemeyi Türkiye’nin 4 bir yanına dağıtımını yapmaktadır. Asfaltın sıcak bir karışım ile karıştırılması ve daha sonrasında soğutma işleminin yapılması ile kullanıma hazır hale gelen soğuk asfaltlar uygulaması da oldukça kolay olmaktadır.

Kullanımı için ise belli adımların izlenmesi gerekmektedir. Bu adımlardan ilki onarılacak olan çukurun tozdan ve çeşitli döküntülerden temizlenmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise eski kaplamanın üzerine bitüm emülsiyonu uygulanarak soğuk asfaltın zemine dökülmesi gerekmektedir. Dökülme işlemi tamamlandıktan ve gerekli olan katmanlar sağlandıktan sonra titreten bir plaka yardımı ile veya düz bir tabana sahip materyal ile dengeli bir hale getirilir. Böylelikle onarım işlemi hızlı bir şekilde tamamlanmış olmaktadır.

Soğuk Asfalt Nedir?

Soğuk asfalt genellikle yolların onarımı veya müstakil evlerin girişindeki yerlerde oluşan çukurların tamir edilmesinde kullanılan yenilikçi malzeme olmaktadır. Genellikle kullanım avantajlarından dolayı kamu hizmetlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Yeni bir sektör olması ve sıcak asfalta göre sağlamış olduğu avantajlar ile de tercih edilmektedir.

Soğuk asfaltlar üretim sonrasında soğuması beklenmesinden ve daha sonrasında kullanıma hazır hale gelmesinden dolayı ihtiyaç duyulduğu zaman kullanılabilmektedir. Sıcak asfaltın böyle bir özelliğinin bulunmamasından dolayı ise soğuk asfalt her geçen gün daha çok ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra onarım esnasında kullanım kolaylığı sağlaması ve fazla enerji harcanmaması ile de birçok kamu alanında ve özel mülklerde kullanılmak için tercih edilmektedir. Soğuk asfalt firmaları ile iletişime geçilmesi durumunda ise istenilen miktarda malzemeye ulaşmak oldukça kolay bir hale gelmektedir.