Images

Soğuk Asfalt Mı Sıcak Asfalt Mı En Çok Tercih Ediliyor?

Soğuk Asfalt Mı Sıcak Asfalt Mı En Çok Tercih Ediliyor?

Soğuk asfalt mı sıcak asfalt mı en çok tercih ediliyor? Sorusuna asfaltın uygulanacağı alan göz önünde bulundurularak yanıt bulmak gerekmektedir. Sıcak asfaltın ve soğuk asfaltın uygulama yerleri hemen hemen aynı olsa da ekonomik olduğu alanlar ve daha avantajlı olduğu durumlar bulunmaktadır. Sıcak asfalt büyük ölçekli ve bütüncül asfalt çalışmalarında tercih ediliyor olsa da yama yapılacak asfaltlarda daha pratik olan soğuk asfalt tercih edilmektedir. Sıcak asfalt Ankara asfalt firmaları tarafından büyük ölçekli yol projelerin de kullanılmaktadır. Aynı zamanda ülkemizin birçok bölgesinde de yine büyük ölçekli yol projelerinde sıcak asfalt ve türevleri kullanılmaktadır. Elastik yapısı nedeniyle yalnızca yollarda değil aynı zamanda okul bahçelerinde veya bu tarz büyük alanlarda sıcak asfalt kullanılmaktadır. Yine otoyollar haricinde yarış pistlerinde de özel sıcak asfalt uygulamaları kullanılmaktadır.

Sıcak Asfaltın Artıları Eksileri

Sıcak asfalt genellikle yol yapım çalışmalarında kullanılmaktadır. Özel teknikler kullanılarak 140-170 santigrat derecelerde karışımı hazırlanan sıcak asfaltlar özel makineler yardımıyla yol yapımına uygun hale getirilmektedir. Kompozisyon sıcaklığını koruyan asfalt uygulama yapıldıktan sonra sıkıştırma silindirleri ile ezilerek uygulanmaktadır. Sıcak asfalt viskozite yüksek olması nedeniyle tercih edilmektedir. Sıcak haliyle akışkanlığı yüksek olan bu asfalt soğuduğunda elastik bir yapıya sahip olup hem zemine sağlam bir şekilde yapışmakta hem de yapısını korumaktadır. Ancak uygulama yapılabilmesi için özel makinalara ihtiyaç bulunmaktadır. Aynı zamanda belli bir sıcaklıkta olduğu için uygulama esnasında işçilerin çalışması oldukça zordur. Uygulama esnasında gaz ve duman çıkışı fazla olduğu için işçileri olumsuz yönde etkilemektedir. Yine birkaç saat sıcaklığı düşene kadar kullanıma açılmamaktadır.

Soğuk Asfaltın Artıları Eksileri

Soğuk asfalt genellikle tamir tadilat işlemlerinde tercih edilmektedir. Diğer bir adıyla bitümlü harç kaplama olarak da bilinmektedir. Sıcak asfalt Ankara asfalt firmaları tarafından büyük ölçekli projelerde kullanılsa da soğuk asfalt genellikle küçük ölçekli pratiklik gerektiren işlerde kullanılmaktadır. Genellikle sürüş kalitesini olumsuz yönde etkileyen çukurlar yüzeylerdeki bozulmalar veya teker izleri gibi oluşumları pratik olarak kapatılması için soğuk asfalt uygulanmaktadır. Pratik ekonomik ve istenilen sonucu kolaylıkla elde edilmesini sağlamaktadır.