Images

Soğuk Asfalt Yoğunluğu Nasıl Olmalı?

Soğuk Asfalt Yoğunluğu Nasıl Olmalı?

Ankara Asfalt firmaları tarafından yapılan asfaltlama çalışmalarında malzemelerin homojen şekilde karışması kaplama performansı açısından son derece önemlidir. Yolun ömrünün uzun olması konusunda da önem arz eden yoğunluğun incelenmesinde ve değerlendirilmesinde söz konusu olan pek çok kriter bulunur. Ekstraksiyon adı verilen yöntem ile soğuk asfalt kaplama kalınlığı ile homojenlik arasındaki ilişki hakkında detaylı bilgi vermektedir. Torbalar halinde saklanan soğuk malzemeler 5 cm derinliğinde olup 0,25 metre kare alanın kaplanması amacı ile kullanılmaktadır. Sathi kaplama yollar, hava alanları, alışveriş merkezleri, spor kompleksi gibi alanlarda soğuk asfalt çalışmaları yapılmaktadır.  

Soğuk Asfalt Nasıl Yapılır?

Soğuk asfalt uygulamaları pek çok alanda avantajları sayesinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Hazırlanacak olan sıcak asfaltların soğutularak gerekli alanlara uygulanması bu iki asfalt türünü birbirinden ayıran özelliktir. Ankara asfalt firmaları tarafından bu uygulamalar yapılmadan evvel zeminin hazırlanması gerekiyor.

  • Tamiri yapılacak olan alan yeterince kazılmalıdır.
  • Kazılan çukurun dik kenarları bulunuyor ise bunlar kesilmeli ve tamamen temizlenmelidir.
  • Şayet ürün düz bir zemine uygulanacak ise zemine uygulama öncesinde Emülsiyon adı verilen yapıştırıcı uygulanmalıdır.
  • Zemin için yapılan hazırlıklar sonrasında soğuk asfalt zemine doldurulur.
  • Daha sonra silindir, kürek ya da el tokmağı vasıtası ile sıkıştırma sağlanır.

Alt temel tabakası olarak da kullanılan bu asfaltlar hafif ve orta trafikli alanlarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Soğuk Karışım Asfalt

Ankara asfalt firmaları tarafından çalışmalar yapılmadan evvel laboratuar ortamında iyi bir tasarlama yapmak gerekir. Kusursuz hesaplamalar ile birlikte ortaya çıkacak olan sorunlar da en aza indirilmektedir. Malzeme sıcaklığı, bitüm içeriği, agrega köşeliği gibi faktörlere dikkat etmek gerekiyor. Karışım sıkıştırma deneyimi açısından iyi ise hedef alanda da uygulama kolay olacaktır. Yine bununla birlikte karışımların sıkıştırılması kaliteli bir yol yapım çalışması açısından gereklidir. Homojenlik malzeme karışımlarının dağılımını ifade eder. Asfalt siyah rengi ile homojen bir karışım ihtiva etmektedir. Özellikle az kullanılan ve daha küçük alanlarda pratik çözümler sunan soğuk asfalt uygulamaları ile sizler de ekonomik cevaplar alabilirsiniz