Soğuk Havada Asfalt Dökümü Yapılır Mı?

Soğuk Havada Asfalt Dökümü Yapılır Mı?

Soğuk Havada Asfalt Dökümü Yapılır Mı?

Asfalt dökümü oldukça kolay ama belli başlı unsurlara dikkat edilmesi gereken bir işlem olmaktadır. Asfalt dökümü işlemi esnasında hava sıcaklığının en az 5 derece olması gerekmektedir. Bunun sebebi ise asfaltın yola daha iyi bir şekilde yapışması ve onarım sonrasında daha hızlı bir şekilde kuruyarak faaliyete geçmesinden kaynaklanmaktadır.

Asfalt Dökümü Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Asfaltlar maliyetinin düşük olmasından ve kolay uygulanabilir olmasından dolayı birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak kullanımı kolay olmasına rağmen dökümü esnasında belli başlı hususlara özen gösterilmesi gerekmektedir. Bunlar ise şunlardan oluşmaktadır;

-Yağış olması durumunda veya yağış sonrasında asfalt dökme işlemi yapılmaması gerekmektedir. Çok zorunlu olmaması durumunda bu işlemden kaçınılması gerekmektedir.

-Asfalt yapılacak yüzeyin materyallerden ve toz gibi diğer maddelerden temizlenmiş olması gerekmektedir.

-Sıcak asfalt dökülmesi durumunda hava sıcaklığının en az 5 derece olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Böylelikle asfaltın daha hızlı katılaşmasına yardımcı olmaktadır.

-Sıkıştırma değerlerinin minimum olan şartnamelere uygun olan değerlerde yapılması gerekmektedir.

-Asfalt dökülmesi esnasında sıcak asfalt kullanılacaksa sıcaklığı 155 derece ile 160 derece arasında olması gerekmektedir. Böylelikle yüzeye daha hızlı yapışabilmekte ve onarım işlemi daha sağlam gerçekleşmektedir.

Ankara asfalt firmaları tarafından alınan asfaltın kalınlığı döküm esnasında doğru bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bunun sebebi ise kalınlığının azalması ile toleranslar da doğru orantılı bir şekilde azalma göstermektedir.

-Aşınma tabakası gösteren yerlere asfaltın üzerine daneli malzeme dökülmesi gerekmektedir.

-Yol çizgileri çizilmeden önce asfalt dökülen yerlerin basınçlı su ile temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizlenen yerler ise trafiğe kapatılarak araçların zarar görmemesi sağlanmalıdır.

Ankara Asfalt Firmaları

Ankara asfalt firmaları ile iletişime geçirilerek istenilen çeşitte asfalt almak oldukça kolay olmaktadır. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken unsurlar olmaktadır. Bunlardan ilki kullanılacak alana uygun bir asfalt seçimi olmaktadır. Doğru seçim yapabilmek için ise Ankara asfalt firmaları ile veya bu alanda deneyimli kişilerden görüş alınması gerekmektedir. Bununla birlikte asfalt alınacak yerin taşıma hizmeti verip vermediği de oldukça önemli bir konu olmaktadır.